Milli Eğitim Bakanlığı teşvik politikalarının motivasyon kuramları bağlamında incelenmesi
Examining the incentive policies of the Ministry of National Education in the context of motivation theories
  1. Tez No: 874116
  2. Yazar: AHMET AYTİMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SELVİTOPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı teşvik politikalarına ilişkin öğretmen görüşlerini motivasyon kuramları bağlamında incelemektir. Bu amaçla Konya ili merkez ilçelerinde görev yapan 10 öğretmenin görüşlerine başvurulmuştur. Katılımcılar, amaçlı örneklem yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Görüşmeler, kayıt altına alınmış ve veriler içerik analizi yöntemiyle irdelenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde MAXQDA 2020 veri analiz programı kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda 4 tema oluşturulmuştur. Oluşturulan temalar;“Marifet, İltifata Tabidir”,“Kime Göre Başarı?”,“Adalet”ve“İhtiyaçlar”şeklindedir. Bulgular; motivasyon kuramları bağlamında literatürdeki bilgilerle irdelenerek yapılabilecek uygulamalar için uygulayıcılara, araştırmaların geliştirilip sürdürülebilmesi için araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda, Millî Eğitim Bakanlığı teşvik politikalarının öğretmenlerin motivasyonunu yükselttiği ancak söz konusu politikaların uygulanması sürecinde çeşitli aksaklıklar olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin ödül ve teşvik konusunda beklenti içinde oldukları, ödüllendirmelerin şeffaf kriterlere göre yapılması gerektiği, öğretmenlere verilen ödüllerin onların ihtiyaçlarına cevap vermesi gerektiği saptanmıştır. Öğretmenlerin motivasyonu, ödüllendirme faktörü söz konusu olduğunda olumlu anlamda etkilenmektedir sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin başarılı sayılmaları ve ödüllendirilmeleri konusunda somut kriterlerin olmadığı belirlenmiştir. Ödüllendirilecek öğretmenlerin tespiti sürecinde adil davranılmasının öğretmenlerin motivasyonunu olumlu anlamda etkileyeceği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin dışsal motivasyon kaynaklarından etkilendikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine teachers' opinions regarding the incentive policies of the Ministry of National Education in the context of motivation theories. For this purpose, the opinions of 10 teachers working in the central districts of Konya were consulted. Participants were determined using the purposeful sampling method. In the study, case study design, one of the qualitative research methods, was used. The data of the research were collected using a semi-structured interview form. The interviews were recorded and the data were analyzed using the content analysis method. MAXQDA 2020 data analysis program was used to analyze the data. 4 themes based on the data obtained from the participants has been created. Created themes are;“ingenuity is praiseworthy”,“Success According to Whom?”,“Justice”and“Needs”. Results; in the context of motivation theories Applications that can be made by examining the information in the literatüre for practitioners to develop and sustain research Various suggestions have been made to researchers. As a result of the research, it was determined that the incentive policies of the Ministry of National Education increased the motivation of teachers, but there were various problems in the implementation process of these policies. It has been determined that teachers have expectations about rewards and incentives, that rewards should be made according to transparent criteria, and that rewards given to teachers should meet their needs. It has been concluded that teachers' motivation is positively affected when the reward factor is involved. It has been determined that there are no concrete criteria for teachers to be deemed successful and rewarded. It has been concluded that being fair in the process of identifying teachers to be rewarded will positively affect teachers' motivation. It has been determined that teachers are influenced by external motivation sources.