Mevlana'nın tanıtım faaliyetlerinin grafiksel açıdan incelenmesi (Cumhuriyet Dönemi)
  1. Tez No: 87412
  2. Yazar: FEHMİ KOLÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada ele alınan, Cumhuriyet dönemi Mevlâna'nın tanıtım faaliyetlerinin grafiksel açıdan incelenmesi kapsamında Mevlâna'nın hayatı, düşünce yapısı, sosyal ve kültürel statüsü, ilmi ve edebi şahsiyeti, bugüne ışık tutan görüşleri, günümüzde algılanış ve yansıtılış biçimi, günümüzdeki yeri ve önemi tezimin birinci bölümünde derinlemesine incelenmiştir. Mevlâna'yı tanıtma faaliyetlerinde grafik sanatının yeri ve önemi ikinci bölümde ele alınmıştır. Mevlâna'nın tanıtımında kullanılan grafik ürünlerin değerlendirilmesine, ışık tutması bakımından bazı grafik ürün kategorilerine ilişkin genel bir değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise; tanıtım faaliyetleri kapsam olarak ortaya konmuş, bu konuda yapılan görsel iletişim araçları olan grafik ürünler önce genel değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu genel değerlendirme, Cumhuriyet Dönemi boyunca tasarım karakteri bakımından dört ayrı dönemde incelenmiştir. Bu dönemlerin sınırları içerisinde tasarımcının ve toplumun beğeni anlayışına, estetik yargısına ilişkin tesbitlerde bulunulmuştur. Dördüncü bölümde; Mevlâna'nın tanıtımına ilişkin yapılmış olan grafik ürünler içerisinde tek tek değerlendirilmek üzere otuz adet grafik ürün seçilmiştir. Bu ürünler gruplandırılarak her grup kendi içinde tarih sırasına göre incelenmiştir. 12 adet afiş, 4 adet kitap kapağı, 4 adet kartpostal, 2 adet takvim, 2 adet broşür, 2 adet dergi kapağı, 2 adet sanat eseri, 2 adet promosyon eşyası üzerine grafik uygulama örnekleri üzerinde; teknik, tipografik, biçim içerik, işlev, estetik, tasarım bütünlüğü ve çağdaş grafik tasarım açısında çözümlenmesi yapılmıştır. Çıkarılan sonucun grafik sanatlar içerisindeki yeri yansıtılmaya çalışılmıştır.Beşinci bölümde ise; Mevlâna'nın tanıtım faaliyetlerinin grafiksel açıdan çözümlenmesi sonucunda ortaya çıkan bulgulara yer verilmiş ve bazı yorumlar yapılmıştır. Altıncı bölümde, varılan kanaat, sonuçlar ve önerilere yer verilerek, araştırma kaynakça ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The first section of this study focuses on“Graphical Analysis of Renowment Activities about Mevlana”in the context of the life, philosophy, socio-cultural status, literary personality of this great philosopher. In the Republican era. The study also referes to importance of his views and the way he is perceived in the modern ages. The second section deals with the importance of graphical arts in renowning Mevlana. A general assesment of some graphical products used in renowning Mevlana is also presented in this section of the study. The third section mainly deals with promotion activities. A general assesment of graphical products as visual communication instruments is given in this section of the study. This general assesment is divided into four period throughout the Republican Era. The study also tries to identify aesthetic understanding of designer and the society as a whole within the baundaries of this periods. In the fourth section of the study, a selection of graphical products are individually assessed. These products are grouped and each group is analysed in a historical order. A sample of 12 poster, 4 book cover page, 4 posdcard, 2 calender sheet, 2 brochure, 2 magazine cover page and graphical application on 2 promotion parts are analysed in respect to tecnical, tipographical, style content, functionality, aesthetic, design integrity and contemporary design. Practical implications of the results of this analysis are elaborated for the graphical arts. In the fifth section; the results of graphical renownment activities for Mevlana and some comments as a conclusion of these activities are presented. The sixth section mainly deals with conclusions emerged as a result of this study and the relevant bibliography is given at the end of thesis.