Suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla internet içeriğine erişimin engellenmesi ve ifade özgürlüğü
Blocking access to internet content for the prevention of crimes and freedom of expression
- Tez No: 874124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ABDÜLHAMİD YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmada 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un (5651 sayılı Kanun) 8 ve 8/A maddeleri kapsamında, internet ortamında suç teşkil eden içeriklerle mücadele amacıyla internet içeriğine erişimin engellenmesi tedbiri ve bu tedbirin ifade özgürlüğü ile ilişkisi özgürlük güvenlik dengesi bağlamında ele alınmaktadır. Çevrim içi ortamda işlenen suçlarla mücadelede, teknolojik gelişmelere ve internet içerik sayısındaki artışa paralel olarak söz konusu tedbire başvuru sıklığı da artmakta, bu durum zaman zaman temel bir hak olan ifade özgürlüğünün ihlali sonucunu doğurabilmektedir. Bu nedenle çalışmanın ilk bölümü ifade özgürlüğüne ayrılmış, bu kapsamda özgürlüğün varoluş nedenlerini ortaya koyan kuramlara, görünüş biçimlerine, hak olarak tanınmasının hukuki temellerine ve örnek içtihatlara yer verilmiştir. İkinci bölümde, erişimin engellenmesi tedbirli hakkında öncelikle karşılaştırmalı hukuk bağlamında genel bilgiler verilmiş, ardından 5651 sayılı Kanun'da konuya ilişkin hükümler özellikle 8 ve 8/A maddeleri odağında ele alınmıştır. Son bölümde ise suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla internet içeriğin engellenmesi nedeniyle ifade özgürlüğünün ihlaline yönelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına ilişkin incelemeler ile 5651 sayılı Kanun'un çalışmaya konu maddelerine yönelik eleştiri ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, within the scope of Articles 8 and 8/A of the Law No. 5651 on the Regulation of Publications on the Internet and Combating Crimes Committed through These Publications (Law No. 5651), the measure of blocking access to internet content in order to combat criminal content on the internet and the relationship of this measure with freedom of expression are discussed in the context of the freedom-security balance. In the fight against offences committed online, in parallel with technological developments and the increase in the number of internet content, the frequency of application of this measure is increasing, which may sometimes result in the violation of freedom of expression, which is a fundamental right. For this reason, the first part of the study is devoted to the freedom of expression, and in this context, the theories that reveal the reasons for the existence of freedom, its forms of appearance, the legal foundations of its recognition as a right and sample case law are included. In the second part, general information on the measure of blocking access is firstly given in the context of comparative law, and then the provisions of Law No. 5651 on the subject are analysed with a focus on Articles 8 and 8/A. In the last part, the judgements of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court regarding the violation of the freedom of expression due to the blocking of internet content for the purpose of preventing the commission of a crime, and the criticisms and suggestions regarding the articles of Law No. 5651 subject to the study are included.