Azîz Mahmûd Hüdâyî'nin Tecelliyât'ı ve tercümesi (metin tenkidi)
Aziz Mahmud Hüdayi's work Tecelliyat and its Translation (textual criticism)
- Tez No: 874123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Sûfîlerin mazhar oldukları tecellîlerin kaleme alındığı Kitâbü't-Tecelliyâtlar, tasavvuf yazım geleneğinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Sûfîlere göre herkes tecellî saadetine kavuşamaz çünkü ancak saf kalpler ona lâyıktır ve onun için tezkiye şarttır. Tecellîlere mazhar olmuş kalplerin sahibi olan sûfîlerin, yaşadıkları istisna tecrübeleri paylaşmaları; tecellîler hakkında bilgi sahibi olunmasının ve tecellîler kanalıyla keşfedilen yeni bilgilerin elde edilmesinin yegâne kaynağıdır. Sûfîler tecellîlerini paylaşımlarında mürîdânın sülûke olan şevkini arttırmayı, tecellîleri tecrübe eden zâtlar hakkında bilgi sâhibi olup edeple onlara hürmette bulunarak ahlâklarını örnek almayı ve Allah'ın nimetlerinin şükredilerek anılmasına vesile olmayı gözetmişlerdir. Allah'ın fazlıyla tecellîleri lutfettiği müstesna sûfîlerden olan Celvetiyye tarîkatının pîri Azîz Mahmûd Hüdâyî (ö. 1038/1628) Celvetiyye tarikatında tecelliyât literatürünün oluşmasında öncü olmuştur. Seyr ü sülûkünde, kutbiyet ile müjdelenişi dâhil olmak üzere yaşadığı mânevî tecrübeleri bizzat kaleme almıştır. Arapça yazıldığı anlaşılan Tecelliyât metniyle ilgili bilinmeyenlerin açığa çıkarılması tasavvuf tarihine ve tecelliyât literatürüne katkı sağlaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The Book of Tajalliyat, which is a compilation of the manifestations experienced by Sufis, holds a privileged place in the tradition of Sufi writings. According to Sufis, not everyone can attain the bliss of manifestation, as only pure hearts are deserving of it, and purification is a prerequisite. The sharing of exceptional experiences by Sufis, who are the possessors of hearts that have been graced with manifestations, serves as the sole source of acquiring knowledge about manifestations and the newly discovered insights gained through them. In their sharing, Sufis aim to enhance the enthusiasm of the seekers on the spiritual path, to acquire knowledge about the individuals who have experienced manifestations, and to respectfully emulate their conduct and virtues while expressing gratitude for Allah's blessings. Aziz Mahmud Hudayi, the founder and spiritual leader of the Jalwatiyya order, which is composed of exceptional Sufis favored by Allah's grace, played a pioneering role in the establishment of the literature of tajalliyat. As the possessor of the rank of Kutb, he personally documented his own tajalliyat. Thirty-two copies of the book, which is determined to have been written in Arabic, have been identified. The examination of these copies is important for uncovering unknown aspects of the text and contributing to the literature of tajalliyat.