Büyüme gelişme geriliği tespit edilen çocukların annelerinde depresyon ve çocuk ihmali
Depression and child neglect in mothers of children diagnosed with growth and development delay.
- Tez No: 874233
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada, büyüme gelişme geriliği (GG) tespit edilen çocukların annelerinde depresyon ve çocuk ihmalinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Aralık 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Bağlaraltı Eğitim ASM de gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız vaka kontrol çalışması niteliğindedir. Eğitim ASM'ye kayıtlı 0-6 yaş arası 200 GG olan çocuk hasta grubu ve de yaş, cinsiyeti benzer olan büyüme ve gelişme geriliği olmayan 200 çocuk kontrol grubu (KG) olmak üzere 400 çocuk araştırmaya dahil edilmiştir. Bu annelere onamları alındıktan sonra depresyon ve çocuk ihmali ölçekleri uygulandı. Daha sonra bu annelerin çocuklarının büyüme ve gelişme kayıtları incelendi. Elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı ve annedeki depresyon ve çocuk ihmalinin çocuğun büyüme ve gelişmesi üzerine etkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate depression and child neglect in mothers of children with growth and development delay. Methods: The study was conducted between December 2023 and June 2024 at Bağlaraltı Education ASM, affiliated with the Bursa High Specialization Education and Research Hospital of the Ministry of Health University. Our study is a case-control study. A total of 400 children, 200 of whom were registered in the Education ASM and aged 0-6, were included in the study, as a patient group with 200 GG children and a control group of 200 children of similar age and gender who did not have growth and developmental delays (CG). After obtaining their consent, depression and child neglect scales were applied to these mothers. Then, the growth and development records of the children of these mothers were examined. The results obtained were compared and the effects of maternal depression and child neglect on the child's growth and development were evaluated.