Hemodiyaliz tedavisi alan diyabetik hastaların diyabetik ayak açısından değerlendirilmesi
Evaluation of diabetic patients receiving hemodialysis treatment in terms of diabetic foot
  1. Tez No: 874256
  2. Yazar: NAZLINUR DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma hemodiyaliz tedavisi alan diyabetik hastaların diyabetik ayak açısından değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma Nisan 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında bir ilde bulunan dört diyaliz merkezinde yapıldı. Çalışmanın evrenini bu birimlerde diyaliz tedavisi alan ve diyabeti olan tüm hastalar (n:350), örneklemini ise güç analizi doğrultusunda diyabeti olan 136 hemodiyaliz hastası oluşturdu. Araştırma öncesi gerekli izinler alındı. Araştırmanın verileri Soru Formu, Diyabet Hemşireliği Derneği tarafından geliştirilen Diyabetik Ayak Değerlendirme Formu ile toplandı. Verilerin analizinde frekans ve yüzde, ortalama, standart sapma, Fisher Exact test ve Pearson Exact ki-kare testi kullanıldı. Hastaların yaş ortalamasının 67.52±11.33 yıl ve HbA1c değerinin 7.78±1.64 olduğu belirlendi. Diyabeti olan hastaların %52.9'unun kadın, %56.6'sının ilkokul mezunu olduğu, %81.6'sının tıbbi beslenme programına uymadığı, %77.9'unun diyabeti için düzenli olarak kontrole gitmediği, %94.1'inin ayak bakımı hakkında sağlık personelinden eğitim almadığı ve %77.9'unun daha önce ayak muayenesi yaptırmadığı saptandı. Ayrıca hastaların %48.5'inin tırnak keserken düz-küt olmasına dikkat etmediği, %66.9'unun ayağını yıkadığı suyun ısısını kontrol etmediği, %58.9'unun ayağı için nemlendirici krem kullanmadığı, %77.2'sinin ayak parmak uçlarının soğuk, %85.3'ünün kuru, %52.2'sinin ödemli olduğu ve yarıdan fazlasının ayağında deformitenin bulunduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out to evaluate diabetic patients receiving hemodialysis treatment in terms of diabetic foot. The research was conducted in four dialysis centers in one province between April 2022 and February 2023. The population of the study consisted of all patients with diabetes who received dialysis treatment in these units (n: 350), and the sample consisted of 136 hemodialysis patients with diabetes in line with the power analysis. Necessary permissions were obtained before the research. The data of the study was collected with the Questionnaire and the Diabetic Foot Evaluation Form developed by the Diabetes Nursing Association. Frequency and percentage, mean, standard deviation, Fisher Exact test and Pearson Exact chi-square test were used to analyze the data. The average age of the patients was determined to be 67.52±11.33 years and the HbA1c value was 7.78±1.64. Of the patients with diabetes, 52.9% were women, 56.6% were primary school graduates, 81.6% did not comply with the medical nutrition program, 77.9% did not go for regular check-ups for their diabetes, 94.1% It was determined that 77.9% of the population had not received any training about foot care from healthcare personnel and 77.9% had not had a foot examination before. In addition, 48.5% of the patients did not pay attention to whether their nails were straight or blunt, 66.9% did not control the temperature of the water they washed their feet with, 58.9% did not use moisturizing cream for their feet, and 77.2% did not cut their toes. It was determined that the tips were cold, 85.3% were dry, 52.2% were edematous and more than half had deformities in their feet.