Çocukluk çağı travmaları ve psikolojik sağlamlık ilişkisinde erken dönem uyum bozucu şemaların moderatör rolü
The regulatory role of early adaptive schemas in the relationship between childhood trauma and psychological resilience
  1. Tez No: 874299
  2. Yazar: HANİFİ TÜRKASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada bireylerin çocukluk çağı travmaları ve psikolojik sağlamlık ilişkisinde erken dönem uyum bozucu şemaların moderatör rolü incelenmiştir. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla nicel araştırmalardan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşayan, 358 kadın ve 90 erkek olmak üzere 448 kişi oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada sosyodemografik bilgi formu, çocukluk çağı travmaları ölçeği, psikolojik sağlamlık ölçeği ve erken dönem uyum bozucu şemalar ölçeği katılımcılara çevrimiçi platformlar aracılığıyla uygulanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 25 programı ile Process macro aracılığıyla analiz edilmiştir. Çocukluk çağı travmaları ile psikolojik sağlamlık ilişkisinde; kopukluk şema alanı ve zedelenmiş özerklik şema alanının moderatör rolü bulunmuştur. Araştırmada yer alan diğer sonuçlara göre; diğeri yönelimlilik, zedelenmiş sınırlar ve yüksek standartlar şema alanlarının moderatör rolü bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the moderating role of early maladaptive schemas in the relationship between childhood traumas and psychological resilience was examined. In order to determine the relationship between the variables in the study, relational screening model was used from quantitative research. The sample group of the study consisted of 448 people, 358 women and 90 men, living in various cities of Turkey. In the study, sociodemographic information form, childhood traumas scale, psychological resilience scale and early maladaptive schemas scale were applied to the participants through online platforms. The data of the study were analyzed with SPSS 25 program through Process macro. In the relationship between childhood traumas and psychological resilience; the moderating role of disconnection schema domain and impaired autonomy schema domain was found. According to the other results of the study; other orientation, damaged boundaries and high standards schema domains did not have a moderating role.