Çocukluk çağı travmaları ve somatizasyon arasındaki ilişkide öz şefkatin düzenleyici rolü
The moderator role of self-compassion in the relationship between childhood traumas and somatization
- Tez No: 874300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmanın amacı, çocukluk çağı travmaları ile somatizasyon arasındaki ilişkide öz şefkatin düzenleyici rolünü incelemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin bir alt türü olan yordayıcı korelasyonel model kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları uygun (kolayda) örnekleme yöntemiyle belirlenen yaşları 18-65 yaş aralığında değişen 280 kadın ve 115 erkek olmak üzere 395 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak için Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, SCL-90-R Somatizasyon maddeleri, Öz Şefkat Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizini yapmak için SPSS 20.0 kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında Bağımsız Örneklem t-Test, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Boostrap tekniğini temel alan regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; katılımcıların somatizasyon ve çocukluk çağı travmaları düzeyleri cinsiyete göre farklılaşırken öz şefkat düzeylerinde cinsiyete göre anlamlı bir farklılık saptanamamıştır. Katılımcıların somatizasyon, çocukluk çağı travmaları ve öz şefkat düzeylerinde eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Öz şefkat ile çocukluk çağı travmaları ve somatizasyon arasında negatif ilişki, çocukluk çağı travmaları ile somatizasyon arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları ve somatizasyon arasındaki bu ilişkinin, öz şefkat tarafından düzenlendiği görülmüştür. Çalışmanın bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the regulatory role of self-compassion in the relationship between childhood traumas and somatization. The predictive correlational model, which is a subtype of the relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. The participants of the study consisted of 395 people, 280 women and 115 men, aged between 18-65 years, determined by convenient (easier) sampling method. Childhood Trauma Scale, SCL-90-R Somatization items, Self-Compassion Scale and sociodemographic information form prepared by the researcher were used to collect the data of the study. SPSS 20.0 was used to analyze the data. During the analysis of the data, Independent Sample t-Test, One-Way Analysis of Variance, Pearson Correlation analysis and regression analysis based on the Boostrap technique were performed. According to the findings obtained as a result of the research; While the somatization and childhood trauma levels of the participants differed according to gender, no significant difference was found in the levels of self-compassion by gender. It was observed that there was a significant difference in the levels of somatization, childhood traumas and self-compassion of the participants according to the education level. A negative relationship was found between self-compassion and childhood traumas and somatization, and a positive relationship was found between childhood traumas and somatization. It has been observed that this relationship between childhood traumas and somatization is regulated by self-compassion. The findings of the study were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were made for future studies.