Blok zincir teknolojisi temelli deniz ürünü tedarik zincirinde dağıtılmış güven üzerine bir çalışma
A study on distributed trust in blockchain technology-based seafood supply chain
- Tez No: 874327
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Adana'da blok zincir tabanlı deniz ürünleri üreten zincir marketlerin tedarik ettiği ürünlerin geçtiği aşamaların şu anda bilinmemesi ve bu bilginin nihai ticari müşteri tarafından tedarik zinciri süreci boyunca bilinmesi gerektiği önemli bir konudur. Çalışmada kolayda örneklem yöntemi benimsenmiş olup, Adana ilinde bulunan altı büyük zincir market işletmesinden biri olarak seçilmiş olan bir zincir marketin 179 ticari müşterileri çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bu ticari müşterilere çevirim içi anket formu aracılığıyla sağlanmıştır. Bu çalışmada, 179 geçerli veri toplanmış ve toplanan veriler IBM SPSS İstatistik 20.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda beş boyutlu blok zincir algısına ilişkin modelin geçerli ve güvenilir olduğu tespit edilmiş olup model içerisindeki etkiler regresyon ile analiz edilmiştir. Hipotez testlerinin sonuçlarına göre, öne sürülen H2 ve H3 desteklenmemektedir. Öne sürülen diğer hipotezlerin desteklendiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an important issue that the stages through which the products supplied by blockchain-based chain markets producing seafood in Adana pass are currently unknown, and this information needs to be known by the ultimate commercial consumers throughout the supply chain process. In the study, the convenience sampling method was adopted, and one of the six major chain market businesses located in Adana province was selected as the sample, with 179 commercial consumers of this chain market forming the sample of the study. The data obtained as a result of the research were provided to these commercial consumers through an online survey form. In this study, 179 valid data were collected, and the collected data were analyzed using the IBM SPSS Statistic 20.0 program. As a result of the analysis, the model regarding the perception of blockchain in five dimensions is valid and reliable, and the effects within the model were analyzed through regression. According to the results of hypothesis tests, the proposed H2 and H3 are not supported. It has been found that the other hypotheses put forward are supported.