Cumhuriyet Dönemi paralarının grafiksel tasarımı
  1. Tez No: 87433
  2. Yazar: RÜÇHAN KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Para, insanlar arasında mal mübadeleleri sonucunda ortaya çıkmıştır. İlkel toplumlarda para balık, çivi, kürk, tütün, tuz, çay, pirinç, deniz kabuğu, kumaş parçası, at, tahıl gibi maddelerden oluşurken, günümüzde metal ve kağıt para (banknot) şeklinde kullanılmaktadır. Son yüzyıl içerisinde banknot daha fazla kullanılmaktadır. Metal para, üzerinde yer alan yazı ve figürler rölyef olduğundan kabartma sanatının bir ürünüdür. Banknot üzerinde yer alan yazı, rakam, çizgi, renk gibi unsurlar iki boyutlu yüzey üzerinde oluştuğundan grafik sanatının bir ürünüdür. Bu açıdan araştırma konumuz kapsamında, Cumhuriyet dönemi banknotları incelenmeye çalışılmıştır. Yaptığımız araştırma altı ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde banknot ve Cumhuriyet dönemi banknotları hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde banknot hazırlanma süreci,banknot iş akış şeması,banknot grafik tasarımı, konu ve motiflerin belirlenmesi ile banknot oluşumunda kullanılan baskı teknikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde katalog yöntemi ile I.,11.,111., IV., V.,Vl.ve VII Emisyon grubu banknotlardan otuz yedi tanesinin ön ve arka yüzleri grafik tasarımları açısından incelenmiştir. Dördüncü bölüm cumhuriyet dönemi banknotları ve kullanılan grafik unsurlardan oluşmaktadır. Beşinci bölümde değerlendirme, altıncı bölümde ise öneriler yer almaktadır. Araştırma konum gözlem ve incelemelere dayanmaktadır. Merkez Bankası Banknot Matbaasından alınan izin belgesi ile on beş güne yakın bir sürede banknotlar üzerinde yapılan gözlem ve incelemeler değerlendirilmiştir. Banknot Matbaasında görev yapan Yönetici ve Grafik Sanatçılarının vermiş oldukları bilgilerden faydalanılmıştır. Banknotların güvenliği dikkate alındığı için detaylı bilgiler verilmesi uygun olmadığından, detaya girilmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The money had been come into light exchanging of goods. In primitive society the money. Comes into existence as fish, nail, fur, tobacco, salt, tea, rice sea- shell a piece of cloth, horse, cereals but now a days comen into existence as metal and banknote. In the last century th banknote had been used most widely. The metal money is a production of relief art which has writing and figures on. The writing and figures which are on the metal money are the productor of graphical art with two dimensions. In this way in this research the republic age of banknotes had been looked over There are six main parts in this research in the first part the general information had been given about the republic age banknotes. In the second part th time of preparing the banknotes, banknotes, the chart of doing work, the representation of banknotes graphics, the deceleration of subject and motifs and technics of press had been tried to explain. In the third part by the method of catalogue I, II, HI, IV, V, VI and VII issue group and the 37 of banknotes had been investigated on the front and back representation of graphics. In the fourth part it had consisted of the republic age banknotes and used graphic elements. In the fifth part there will be the value of the subject and in the sixth part there will be some recommendations. The research had been based on the observation and investigation the observation and investigation on the banknotes had been appraised for nearly two weeks by the permission of the Central Bank. It had been made use of the information given by the managers and officers working in the Central Bank. Because of the security of the banks the detailed information hadn't been given. 1 «\KfASYufl feudal