Gerilim kaynaklı dönüştürücü için PI denetleyici parametrelerinin ateşböceği algoritması tabanlı optimizasyonu
Firefly algorithm based optimization of PI controller parameters for voltage source converter
  1. Tez No: 874352
  2. Yazar: ZEHRA AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ FATİH KEÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde insan nüfusunun artması ve teknolojinin gelişmesiyle taşıtlara talep her geçen gün artmaktadır. Elektrikli araçlar, sürdürülebilir çevrede tahribata sebep olmadığı için içten yanmalı motorlu taşıtların yerini almaktadır. Elektrikli araçların bataryaları hızlı şarj istasyonları aracılığı ile kısa sürede şarj edilmektedir. Elektrikli araçların hızlı şarj işlemi gerçekleştirilirken ise güç elektroniği dönüştürücülerinden faydalanılmaktadır. Bu hızlı şarj istasyonları genel olarak AA/DA dönüştürücü ve DA/DA dönüştürücü topolojilerinden oluşmaktadır. AA/DA dönüştürücüler içerisinde en çok tercih edilen topoloji gerilim kaynaklı dönüştürücüdür. Bu tezde, hızlı araç şarj istasyonlarında kullanılan gerilim kaynaklı dönüştürücünün modellemesi ve denetimi yapılmıştır. Gerilim kaynaklı dönüştürücünün DA bara gerilimi denetimi için klasik Oransal+Integral (PI) denetleyici ve ateşböceği algoritması tabanlı parametre optimizasyonu yapılan ABA-PI denetleyici tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan ABA-PI denetleyici ve klasik PI denetleyicinin başarımları detaylı benzetim çalışmaları ile incelenmiştir. Benzetim çalışmalarının sonucunda ABA-PI ve klasik PI denetleyicinin başarımları performans kriterleri doğrultusunda karşılaştırılmıştır. Yapılan benzetim çalışmaları sonucunda tasarlanan ABA-PI denetleyicinin klasik PI denetleyiciye göre daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, with the increase in human population and the development of technology, the demand for vehicles is increasing day by day. Electric vehicles are replacing internal combustion engine vehicles due to their non-destructive impact on the sustainable environment. The batteries of electric vehicles are quickly charged by means of fast charging stations. Power electronic converters are utilized in the fast charging process of electric vehicles. In general, these fast charging stations are comprised of AC/DC converter and DC/DC converter topologies. The most commonly chosen topology among AC/DC converters is the voltage source converter. In this thesis, the voltage source converter used in rapid vehicle charging stations is designed and inspected. A conventional Proportional+Integral (PI) controller and a firefly algorithm based ABA-PI controller with parameter optimization are designed for the DC link voltage control of the voltage source converter. The achievements of the designed ABA-PI controller and the conventional PI controller are analyzed by detailed simulation studies. As a result of simulation studies, ABA-PI and conventional PI the success of the controller is compared according to the performance criteria. As a result of the simulation studies, it is seen that the designed ABA-PI controller is more successful than the traditional PI controller.