Aile sağlığı merkezlerindeki hemşire ve ebelerin kadın sağlığında adli durumlar ile ilgili bilgi ve deneyimleri
Knowledge and experiences of nurses and midwifes in family health centers on forensic cases in women's health
- Tez No: 874411
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY GÜNGÖR SATILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) çalışan hemşire ve ebelerin kadın sağlığında adli durumlar ile ilgili bilgi ve deneyimlerini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı nitelikteki araştırma İstanbul'da bulunan ASM'lerde, 01 Kasım – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın örneklemine İstanbul'daki ASM'lerin ilçelerdeki dağılım oranlarına göre yapılan tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 258 aile sağlığı çalışanı dahil edildi. İl Sağlık Müdürlüğü'nden izin alınan ASM'ler kurum telefonlarından aranarak aile sağlığı çalışanlarına çalışma hakkında bilgi verildi ve kabul edenlere çevrimiçi anket linki gönderildi. Literatür doğrultusunda hazırlanan anket formunda demografik/mesleki öyküleri ve adli konulardaki deneyimleri ile ilgili sorular ile birlikte kadın sağlığında adli durumlar ile ilgili bilgilerini değerlendiren toplam 31 Doğru-Yanlış sorusu yer almıştır. Araştırmaya katılan aile sağlığı çalışanlarının yaş ortalaması 36,8±6,4'dür, çoğunluğu (%99,2) kadın, yarısı (%50) hemşire, %44,2'si ebe, çoğunluğu (%62,4) lisans mezunu ve çalışma süreleri ortalama 15,1±6,9 yıldır. Öğrenimleri sürecinde %51,9'u meslekte karşılaşılabilecek adli konular hakkında eğitim almadığını ve %62'si adli olguları sağlık çalışanı olarak bildirim yükümlülüğü hakkındaki kanunun içeriğini bilmediğini belirtmiştir. Çalıştıkları kurumda ise %72,5'i adli konular ile ilgili eğitim almadığını ve bu konuda belirli bir prosedür olmadığını bildirmiştir. Adli durumlarda yapılması gerekenler hakkında önceden aile hekimi ile ortak bir yol belirlemiş olanların oranı %15,1'dir. Katılımcıların %39,5'i meslek hayatlarında adli bir durumla karşılaştığını ve %35,3'ü bildirim yaptığını ifade etmiştir. Aile sağlığı çalışanlarının kadın sağlığında adli konular ile ilgili bilgilerini değerlendiren toplam 31 Doğru-Yanlış sorularındaki ortalama doğru cevap sayısı 27,3±2,3'dür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the knowledge and experience of nurses and midwives working in Family Health Centers (FHC) regarding forensic caese in women's health. The descriptive research was conducted in FHCs in Istanbul between 01 November and 31 December 2023. The sample of the research included 258 family health workers who were determined by the stratified sampling method based on the distribution rates of FHCs in the districts of Istanbul, After the permission from the Provincial Health Directorate, FHCs were called from their institutional phones, family health workers were informed about the study, and an online survey link was sent to those who accepted. The survey form, prepared in line with the literature, included a total of 31 True-False questions evaluating their knowledge about forensic situations in women's health, along with questions about their demographic/professional history and experiences in forensic situations. The average age of family health workers participating in the research is 36.8±6.4 years, the majority (99.2%) are women, half (50%) are nurses, 44.2% are midwives, the majority (62.4%) are bachelor graduates. and the average working period is 15.1±6.9 years. During their education, 51.9% stated that they did not receive knowledge on forensic issues that may be encountered in the profession, and 62% stated that they did not know the content of the law regarding the obligation to report forensic cases as a healthcare professional. In the institution where they work, 72.5% reported that they did not receive training on forensic cases and that there was no specific procedure on this issue. The rate of those who have previously determined a common path with their family doctor about what to do in forensic cases is 15.1%. 39.5% of the participants stated that they encountered a forensic case in their professional lives and 35.3% reported it. The average number of correct answers in a total of 31 True-False questions assessing the knowledge of family health professionals about forensic issues in women's health is 27.3±2.3.