Türkiye'de görev yapan anestezi teknisyen/teknikerlerinin iyonize radyasyondan korunma hakkında bilgi düzeylerinin ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels and attitudes of anesthesia technicians working in Turkey about protection from ionizing radiation
- Tez No: 874432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÇANDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma iyonize radyasyona maruz kalan anestezi teknisyen/teknikerlerinin radyasyondan korunma hakkında bilgi düzey ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız Ufuk Üniversitesi'nce yürütülen tanımlayıcı kesitsel nitelikli bir anket çalışmadır. Araştırmanın evrenini, ülkemizde 1985-2023 yılları arasında anestezi teknisyen/teknikerliği mezun sayısı olan 59763 kişi oluşturmaktadır. Bu sayı dikkate alınarak 382 kişilik bir örneklem grubu öngörülmektedir. Online yapılan anket formunda, 6 sosyo-demografik ve 33 ''Sağlık Çalışanlarının Radyasyondan Korunma Bilgisi Ölçeği'' sorusu bulunmaktadır. İstatistiksel değerlendirmede Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Çalışmamızda 407 bireye ulaşıldı. Katılımcıların, %40'ı 22-25 yaş grubunda, %70,8'si kadın, %60,7'si Ön Lisans mezunu, %30,'u Devlet Hastanesinde, %65,4'ü 1-10 yıl arası çalışma grubunda ve %39,8'i İç Anadolu Bölgesinde yaşamaktadır. Katılımcıların Radyasyondan Korunma Bilgisi Ölçeği ve alt boyutlarına verdiği cevaplar incelendiğinde sağlık çalışanlarının radyasyondan korunma bilgisi ölçeği toplam puan ortalaması 3,74±1,97 ve alt dalı 1. radyasyon fiziği, biyolojisi ve radyasyon kullanım ilkeleri puan ortalaması 3,16±1,92, 2. radyasyondan korunma alt dalı puan ortalaması 4,12±2,18, 3. güvenli iyonlaştırıcı radyasyon kullanımı kılavuzu alt dalı puan ortalaması 3,99±2,30 olarak belirlenmiştir (min-max:1-10). Anestezi teknisyen/teknikerlerinin radyasyondan korunma hakkında bilgi düzeylerinin ve tutumlarının düşük olduğu belirlenmiştir. Eğitim müfredatına radyasyona yönelik derslerin eklenmesi ve çalışanların sürekli hizmet içi eğitim alarak bilgi seviyelerinin yükseltilmesi mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the knowledge level and attitudes of anesthesia technicians/technicians exposed to ionizing radiation about radiation protection. Our study is a descriptive cross-sectional survey conducted by Ufuk University. The population of the research consists of 59763 people, which is the number of anesthesia technician/technician graduates in our country between 1985 and 2023. Taking this number into consideration, a sample group of 382 people was envisaged. The online survey form includes 6 socio-demographic and 33“Radiation Protection Knowledge Scale of Healthcare Professionals”questions. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in statistical evaluation. In our study, 407 individuals were reached. 40% of the participants are in the 22-25 age group, 70.8% are women, 60.7% are Associate Degree graduates, 30% are in a State Hospital, 65.4% have worked between 1-10 years. group and 39.8% of them live in the Central Anatolia Region. When the participants' answers to the Radiation Protection Knowledge Scale and its sub-dimensions are examined, the total score average of the radiation protection knowledge scale of healthcare professionals is 3.74±1.97 and the subbranch 1st radiation physics, biology and radiation use principles average score is 3.16±1.92. The average score of the 2nd radiation protection sub-branch was determined as 4.12±2.18, and the average score of the 3rd safe ionizing radiation use guide sub-branch was determined as 3.99±2.30 (min-max: 1-10). It was determined that the knowledge level and attitudes of anesthesia technician(s) about radiation protection were low. It may be possible to add radiation-related courses to the training curriculum and to increase the knowledge level of employees by receiving continuous in-service training.