Kronik böbrek hastalarında tükürük üre, ürik asit, kreatinin düzeyleri ve stres eksenleri
Salivary urea, uric acid, creatinin levels and stress axes in chronic renal patients
  1. Tez No: 874431
  2. Yazar: HİVDA EZGİ TURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: KBH, ileri yaşlarda yaygın görülen, ilerleyici, geri dönüşümsüz ve ölüm oranı yüksek olan bir hastalıktır. Böbrek fonksiyon kaybıyla karakterize olan bu hastalıkta üre, ürik asit ve kreatinin gibi üremik metabolitler kanda birikir. Bu metabolitlerin, tükürük gibi vücut sıvılarına yansıma düzeyiyle ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca, toksik etkili bu metabolitlerin, vücudun iki önemli stres ekseni olan OSS ve HPA aksı üzerine etkileri de yeterince bilinmemektedir. Mevcut tez çalışmasının amacı, KBH'da kanda biriken bu metabolitlerin (üre, ürik asit, kreatinin) tükürüğe yansıma düzeyini ve stres eksenlerini (OSS ile HPA) etkileme derecesini ortaya koymaktır. Materyal ve Metot: Tez çalışmasına, aylık takiplerle hastaneye başvuran kronik böbrek hastaları (n=35) ve sağlıklı bireyler (n=35) dâhil edildi. Katılımcıların, sabah saatlerinde (09:00-12:00) kan ve tükürük örnekleri alınarak üre, ürik asit ve kreatinin düzeyi ölçüldü. HPA aktivitesini belirlemek amacıyla tükürük kortizol ölçümleri yapıldı. OSS aktivitesini belirlemek için 5 dakikalık EKG kayıtları yaparak KHD parametreleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: CKD is a progressive, irreversible disease that is common in older ages and has a high mortality rate. In this disease, which is characterized by loss of kidney function, uremic metabolites such as urea, uric acid and creatinine accumulate in the blood. There is not enough information about the reflection level of these metabolites in body fluids such as saliva. In addition, the effects of these toxic metabolites on the ANS and HPA axis, two important stress axes of the body, are not well known. The aim of the current thesis is to reveal the level of reflection of these metabolites (urea, uric acid, creatinine) accumulated in the blood in CKD into saliva and the degree to which they affect the stress axes (ANS and HPA). Material and Method: Chronic kidney patients (n=35) who were admitted to the hospital with monthly follow-ups and healthy individuals (n=35) were included in the thesis study. Blood and saliva samples were taken from the participants in the morning (09:00-12:00 h) and their urea, uric acid and creatinine levels were measured. Salivary cortisol measurements were made to determine HPA activity. To determine ANS activity, HRV parameters were calculated by making 5-minute ECG recordings.