Bağlanma stilleri ile duygusal yeme arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık etkisi
The mediating effect of ontological well-being on the relationship between attachment styles and emotional eating
  1. Tez No: 874449
  2. Yazar: SELEN KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada bağlanma stilleri ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 18 yaş ve üzeri 361 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veriler Sosyo-demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, Ontolojik İyi Oluş Ölçeği, Üç Faktörlü Beslenme Anketi ile çevrimiçi bir anket formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 ve LISREL 8.51 programlarından yararlanılmıştır. Araştırmada hipotezler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda bağlanma stili ve duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Kaygılı bağlanma stilinin ontolojik iyi oluşu kaçıngan bağlanma stilinden daha çok yordadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating effect of ontological well-being in the relationship between attachment styles and emotional eating behavior. The study consists of 361 participants aged 18 and over. In the study, data were collected with the Socio-demographic Information Form, Experiences in Close Relationships Inventory II, Ontological Well-Being Scale, Three-Factor Nutrition Questionnaire and an online survey form. Data analysis was performed using SPSS 21.0 and LISREL 8.51. In the study, hypotheses were tested using structural equation modeling. As a result of the analyses, it was determined that ontological well-being had a mediating effect on the relationship between attachment style and emotional eating behavior. It has been observed that anxious attachment style predicts ontological well-being more than avoidant attachment style.