Temel inançlar ile olumlu ve olumsuz ruh sağlığı arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık rolü: Bir yapısal eşitlik modellemesi
The mediating effect of ontological well-being on the relationship of core beliefs and positive and negative mental health: A structural equation modeling study
- Tez No: 874450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında bireylerin temel inançları ile olumlu ve olumsuz ruh sağlığı arasındaki ilişkisinde ontolojik iyi oluşun aracılık rolü araştırılmıştır. Bu araştırma nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama yöntemi ile yapılmış bir çalışmadır. Türkiye'nin 7 farklı bölgesinden rastgele illerden katılım sağlayan 18 yaş üzeri yetişkin kadın ve erkekleri kapsamaktadır. Örneklem 304 kadın, 134 erkek olmak üzere toplam 438 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Bilişsel Çarpıtma Ölçeği, Duygusal İyi Oluş Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri-Depresyon Alt Ölçeği ve Ontolojik İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın analizinde Lisrel 8.51 ve Spss 27.0 programları kullanılmış ve ortaya konulan yapısal eşitlik modellemesi neticesinde bireylerin temel inançları ile olumsuz ruh sağlığı arasındaki ilişkisinde ontolojik iyi oluşun aracı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mediating role of ontological well-being in the relationship between individuals' core beliefs and positive and negative mental health was investigated. This research is a study conducted with the relational screening method, one of the quantitative research designs. The research includes adult women and men over the age of 18 who randomly participated from 7 different regions of Turkey. The sample consists of 438 people, 304 females and 134 males. Personal Information Form, Cognitive Distortion Scale, Emotional Well-Being Scale, Brief Symptom Inventory-Depression Sub-Scale and Ontological Well-Being Scale were applied to the participants as data collection tools in the study. Lisrel 8.51 and Spss 27.0 programs were used in the analysis of the research, and because of the structural equation modeling, it was concluded that ontological well-being had a mediating effect in the relationship between individuals' basic beliefs and negative mental health.