Karanlığın ve aydınlığın dayanıklı tarafı: Karanlık ve aydınlık üçlü kişilik özelliklerinin psikolojik dayanıklılıkla ilişkisi
Resilient side of dark and light: The association between dark triad traits, light triad traits and psychological resilience
  1. Tez No: 874448
  2. Yazar: MELİKE YEŞİM ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, karanlık üçlü ve aydınlık üçlü kişilik özelliklerinin psikolojik dayanıklılıkla ilişkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. İlgili değişkenlerin, başlıca sosyo-demografik özelliklerle ilişkilerinin incelenmesi de araştırma amacı dahilindedir. Araştırma örneklemi, 18- 75 yaş aralığından oluşan 220 kadın ve 243 erkek olmak üzere 463 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplamak için; Demografik Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Kısaltılmış Karanlık Üçlü Kişilik Ölçeği ve Aydınlık Üçlü Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma analizinde; Bağımsız Örneklemler T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Pearson Korelasyon Analizine göre aydınlık üçlü, insanlığa inanç ve narsisizm ile dayanıklılık arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Çoklu Regresyon Analizine göre narsisizmin, dayanıklılığı anlamlı yordadığı saptanmıştır. Demografik özellikler incelendiğinde; cinsiyete göre dayanıklılık, karanlık üçlü, makyavelizm, psikopati ve insancıllık düzeylerinde farklılık bulunmuştur. Medeni duruma göre dayanıklılık, aydınlık üçlü, insanlığa inanç ve narsisizm düzeyleri farklılaşmaktadır. Eğitim düzeyine göre narsisizm düzeyleri farklılaşmaktadır. Gelir düzeyine göre dayanıklılık, narsisizm ve insanlığa inanç düzeylerinde farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relationship between dark triad and light triad personality traits with resilience. The aim of the research also included the analysis of the associations between variables based on main socio-demographic characteristics. The research consisted of 463 participants, including 220 females and 243 males, within the age range of 18 to 75. Data collection tools were Demographic Information Form, Brief Psychological Resilience Scale (BRS), Short Dark Triad Personality Scale (SD3-T), and Light Triad Scale. The research analyses were Independent Samples T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, and Multiple Regression Analysis. Pearson Correlation Analysis showed that light triad, faith in humanity and narcissism have positive and significant relationship with resilience. The Multiple Regression Analysis indicated narcissism has significant effect on resilience. Analyses on demographic characteristics revealed that there are significant differences in participants' resilience, dark triad, machiavellianism, psychopathy, and humanism levels based on gender. The significant differences were found in resilience, light triad, belief in humanity, and narcissism levels based on marital status. Also, there are significant differences in participants' narcissism levels based on education degree. The significant differences were found in resilience, narcissism, and belief in humanity levels based on income levels.