Bağlanma ile mükemmeliyetçi yapı arasında şema modlarının aracılık rolü
The mediating role of schema modes between attachment and perfectionism
- Tez No: 874472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİN GÜNERİ YÜCEULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada bağlanma ile mükemmeliyetçi yapı arasında şema modlarının aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Buradan hareketle bu çalışma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini çevrimiçi olarak basit rastgele örnekleme yöntemiyle ulaşılan 405 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veriler demografik sorular, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE-II), Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FÇBMÇÖ) ve Kısa Şema Mod Ölçeğini içeren çevrimiçi olarak hazırlanan bir anket formu üzerinden katılımcılara gönderilerek toplanmıştır. Araştırmada öncelikle frekans analizi, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FÇBMÇÖ) ve Kısa Şema Mod Ölçeği için faktör analizi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Daha sonra araştırma hipotezi yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak test edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda kaygılı ve kaçıngan bağlanma stillerinin Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği toplam puanı, faktör analizi oluşan sağlıklı mod, kırılgan mod ve kontrolsüz mod ve Kısa Şema Mod Ölçeği toplam puanıyla pozitif yönde ve anlamlı ilişkili oldukları bulunmuştur. Yapısal eşitlik modellemesi sonucu ortaya atılan bağlanma stilleriyle mükemmeliyetçi yapı arasında şema modlarının aracılık rolü hipotezinin kaygılı bağlanma için doğrulandığı, kaçınmacı bağlanma için ise sadece sağlıklı modun aracı rolü olduğu sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the role of schema modes between attachment and perfectionism. Based on this, this study was conducted in the relational scanning model. The sample of the study consisted of 405 participants reached online by simple random sampling method. In the study, data were collected by sending to the participants an online survey form that included demographic questions, the Experiences in Close Relationships Inventory, the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, and the Short-Schema Mode Scale. In the research, firstly, frequency analysis, reliability analysis, normal distribution analysis, factor analysis for the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, and the Short-Schema Mode Scale and correlation analysis. The research hypothesis was then tested using structural equation modelling. As a result of the correlation analysis, it was found that anxious and avoidant attachment styles were positively and significantly related to the total score of the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, the healthy mode, vulnerable mode and uncontrolled mode formed by factor analysis, and the total score of the Short-Schema mode Scale. It was found that the hypothesis of the mediating role of schema modes between attachment styles and perfectionistic structure, proposed as a result of structural equation modeling, was confirmed for anxious attachment, while only the healthy mode had a mediating role for avoidant attachment.