Ergenlerde çocukluk çağı travması ve kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkide duygu ifade etme, öz-şefkat ve merhametin aracı rollerinin incelenmesi
An investigation of the mediating roles of emotion expression, self-compassion and compassion in the association between childhood trauma and self-harm behavior in adolescents
  1. Tez No: 874471
  2. Yazar: HANDE NUR TOKLUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN YENİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ergenlik döneminde çocukluk çağı travmaları ile kendine zarar verme davranışları arasındaki ilişkide duygu ifade etme, öz-şefkat ve merhametin aracılık rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemi, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan ve hayatlarında en az bir kez kendilerine zarar vermiş olan 15-18 yaş aralığındaki gençleri içermektedir. Toplamda 170 kadın ve 130 erkek olmak üzere 300 katılımcıdan oluşan örneklem, ergenlik dönemindeki kendine zarar verme davranışlarını anlamak ve bu davranışların altında yatan faktörleri belirlemek açısından önemli bir bilgi sağlamaktadır. Çalışmada kullanılan veri toplama araçları arasında Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri, Duygu İfade Etme Ölçeği, Öz-şefkat Ölçeği ve Merhamet Ölçeği yer almaktadır. Bu ölçekler, katılımcıların çocukluk dönemlerinde maruz kaldıkları travmatik olayları, kendine zarar verme eğilimlerini, duygularını ifade etme biçimlerini, öz-şefkat düzeylerini ve merhamet algılarını değerlendirmek amacıyla kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Lisrel 8.7 programı aracılığıyla Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, ergenlerde çocukluk çağı travmaları ile kendine zarar verme davranışları arasındaki ilişkide duygu ifade etme, öz-şefkat ve merhametin aracılık etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, ergenlik dönemindeki zorlayıcı yaşam deneyimleri ile duygusal yönetim becerileri, öz-şefkat ve merhamet arasındaki karmaşık ilişkileri anlamamıza katkı sağlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, çocukluk çağı travmalarının gençlerdeki psikolojik sağlık vii üzerindeki etkilerini anlamak ve bu etkileri azaltmaya yönelik müdahale stratejilerini geliştirmek için önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the mediating role of emotion expression, self-compassion, and compassion in the relationship between childhood trauma and self-harming behaviors during adolescence. The sample of the study includes individuals aged 15-18 who have engaged in self-harming behaviors at least once and reside in various regions of Turkey. The sample consists of 300 participants, including 170 females and 130 males, providing valuable insights into understanding self-harming behaviors during adolescence and identifying the underlying factors. Data collection tools utilized in the study include a Demographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Self-Harm Behavior Assessment Inventory, Emotion Expression Scale, Self-Compassion Scale, and Compassion Scale. These scales were employed to assess participants' exposure to traumatic events during childhood, tendencies towards self-harm, methods of expressing emotions, levels of self-compassion, and perceptions of compassion. The collected data were analyzed using Structural Equation Modeling with Lisrel 8.7 software. The results of the analysis revealed mediating effect of emotion expression, self-compassion, and compassion in the relationship between childhood trauma and self-harming behaviors among adolescents. These findings contribute to our understanding of the complex relationships between challenging life experiences during adolescence, emotional regulation skills, self-compassion, and compassion. Moreover, this study can be considered a crucial step in ix comprehending the impact of childhood trauma on the psychological health of young individuals and developing intervention strategies to mitigate these effects.