Bireylerde psikolojik sağlamlığın travma sonrası büyümeye etkisinde ontolojik iyi oluşun aracı rolü
The mediator role of ontological well-being in the effect of psychological resilience on post-traumatic growth in individuals
  1. Tez No: 874474
  2. Yazar: MELİKE NİMET SARIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada bireylerde psikolojik sağlamlığın travma sonrası büyümeye etkisinde ontolojik iyi oluşun aracı rolü araştırılmıştır. Bireyin psikolojik sağlamlık düzeyi, travmatik deneyimle karşılaştığında ortaya çıkaracağı sonuçlar bakımından önemli görülmektedir. Ontolojik iyi oluşun aracı rolünün de bireyin travma sonrası büyüme süreçlerinde etkili olacağı öngörülerek araştırma sürecine dahil edilmiştir. Araştırmanın örneklem grubu 421 kişiden oluşmuştur. Araştırmada, demografik bilgi formu, psikolojik sağlamlık ölçeği, ontolojik iyi oluş ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS 25 ve Lisrel 8.51 ile analiz edilmiştir. Psikolojik sağlamlık ile travma sonrası büyüme arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ontolojik iyi oluş ile travma sonrası büyüme arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Psikolojik sağlamlığın travma sonrası büyümeye etkisinde ontolojik iyi oluşun kısmi aracı rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of ontological well-being in the effect of psychological resilience on post-traumatic growth in individuals was investigated. An individual's level of psychological resilience is considered important in terms of the consequences he or she will have when encountering a traumatic experience. It was anticipated that the mediating role of ontological well-being would be effective in the individual's post-traumatic growth processes and was included in the research process. The sample group of the research consisted of 421 people. In the research, demographic information form, psychological resilience scale, and ontological well-being scale were applied. Research data were analyzed with SPSS 25 and Lisrel 8.51. It has been observed that there is a significant positive relationship between psychological resilience and post-traumatic growth. A significant positive relationship was determined between ontological well-being and post-traumatic growth. It has been determined that ontological well-being has a partial mediator role in the effect of psychological resilience on post-traumatic growth.