Anlaşmalı/çekişmeli boşanma davalarında velayete konu olan çocukların ebeveyn yabancılaşması ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of parental alienation and depression levels of children subject to custody in constructed/contentious divorce cases
  1. Tez No: 874488
  2. Yazar: HAZAL FATMA ALTIN ÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT NACİ GÜNDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Her geçen gün artan bir olgu olarak karşımıza çıkan boşanma; ebeveynleri ve çocukları etkileyen ciddi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davalarında velayete konu olan çocukların ebeveyn yabancılaşması ve depresyon düzeylerini belirlemek, çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davalarında velayete konu olan çocukların ebeveyn yabancılaşması ve depresyon düzeyleri arasında fark olup olmadığını saptamak ve ebeveyn yabancılaşması ile depresyon arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Kocaeli Adliyesi'nde 2022/2023 tarihleri arasında devam eden çekişmeli boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davasına konu olan toplam 100 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak çocukların ve ailelerinin sosyo-demografik bilgilerinin yer aldığı Kişisel Bilgi Formu, ebeveyn yabancılaşması düzeyini belirlemek için Baker Yabancılaşma Ölçeği ve depresyon düzeyini belirlemek için Çocuklar için Depresyon Ölçeği (kullanılmıştır. Çalışmada ikili gruplarda bağımsız gruplar için t testi, üçlü grup analizlerinde Kruskal-Wallis H analizi, depresyon, ebeveyn yabancılaşması, çocuğun yaşı, ayrı yaşama süresi ve ebeveynle görüşme sıklığı arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak .05 alınmıştır. Çalışma sonucunda depresyon ve ebeveyn yabancılaşma puanlarında boşanma türüne göre gruplar arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı, her iki boşanma türünde de depresyon ve ebeveyn yabancılaşması arasında ilişki olduğu, ebeveyn yabancılaşmasının depresyonu pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Divorce is a phenomenon that increases day by day; It creates serious consequences that affect parents and children.This study aims to determine the levels of parental alienation and depression of children subject to custody in contested and consensual divorce cases, to determine whether there is a difference between the levels of parental alienation and depression of children subject to custody in contested and consensual divorce cases, and to examine the relationship between parental alienation and depression. The sample of the study consists of a total of 100 children who are the subject of a contested divorce case and a consensual divorce case ongoing between 2022/2023 at the Kocaeli Courthouse. Kişisel Bilgi Formu containing socio-demographic information of children and their families was used as data collection tools, Baker Alienation Scale to determine the level of parental alienation and Depression Scale for Children to determine the level of depression. In the study, t-test for independent groups in binary groups, Kruskal-Wallis H analysis in triple group analyses, Pearson correlation analysis and regression analysis were used to examine the relationships between depression, parental alienation, child's age, duration of living apart and frequency of meeting with parents. The significance level was taken as .05. As a result of the study, it was concluded that there was no significant difference between the groups in depression and parental alienation scores according to the type of divorce, that there was a relationship between depression and parental alienation in both types of divorce, and that parental alienation predicted depression positively and significantly.