Zorunlu göçmenlerin yerleşim sürecindeki ebeveynlik deneyimleri, psikolojik sağlamlıkları ve yeni gelenlere önerileri
Parenting experiences of forced migrants, psychological resilience and recommendations for newcomers
  1. Tez No: 874489
  2. Yazar: KÜBRA SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇARE SERTELİN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünya çapında güncel bir sorunu ifade eden zorunlu göçün Türkiye'ye yansımaları çeşitli alanlarda görülmektedir. Bu araştırma, zorunlu göçmenlerin yerleşme sürecindeki ebeveynlik deneyimlerini ve bu süreçte psikolojik sağlamlıklarının nasıl şekillendiğini incelemeyi ve yeni gelen ebeveynlere yönelik önerilerini almayı amaçlamaktadır. Çalışma, Şanlıurfa'nın farklı ilçelerinde yaşayan 23-52 yaş aralığındaki 20 Suriyeli ebeveyn (14 kadın, 6 erkek) ile yürütülmüştür. Veriler, ardıl çeviri desteğiyle yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Yazıya dökülen görüşmeler, nitel araştırma yöntemlerinden tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda 4 tema, 17 kategori ve 34 alt kategoriye ulaşılmıştır. Ebeveynlerin psikolojik sağlamlıkları ve baş etme becerileri incelendiğinde kaynağın içsel ve dışsal koruyucu faktörlere dayandığı görülmüştür. Bunlar, dine sığınma, duygu düzenleme becerileri, kültürleşme; çocuk sahibi olmak, aile bütünlüğü, sosyal destek mekanizması, yerleşme sürecinde yol gösterilmesi, benzer dil ve dini inanç, istihdam şeklinde çeşitlenmiştir. Ebeveynler, evin geride bırakılışı ve yerleşmeyle birlikte psikolojik sağlamlıkları için risk içeren zorlu bir döneme girmişlerdir. Aile bağına özlemin yükseldiği, çeşitli duygusal zorlukları ve engelleri sıklıkla deneyimledikleri görülmektedir. Katılımcıların ebeveynlik yaklaşımları ise yerleşim süreciyle birlikte yeniden şekillenmiştir. Ebeveynler, çocuklarının uyumunu birincil öncelik olarak tutmuş, iki kültür arasında çocukları için köprü görevi görmüşlerdir. Çocukların eğitimi, psikososyal gelişimi, kültürleşmesi ve dil becerileri, onlarla iyi ilişkiler kurmaya gösterilen önem, zorunlu göçmen ebeveynlerin kendileriyle gurur duymalarını sağlamıştır. Son olarak ise, zorunlu göçmen ebeveynler, yeni gelenlere bazı önerilerde bulunmuşlardır. Ebeveynlerin önerileri ve çalışmanın sonuçlarına dayanarak, bu alanda sahaya yönelik daha fazla araştırma yapılması gerekli görülmüş; uygulayıcılar ve yasa yapıcılar için öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Forced migration, which is a current problem throughout the world, has reflections on Turkey in various fields such as social, political and economic. This study aims to examine the parenting experiences of forced migrants during the settlement process and how their psychological resilience is shaped in this process and to get their suggestions for newly arrived parents. The study was conducted with 20 Syrian parents (14 women, 6 men) aged 23-52 years living in Şanlıurfa. The data were collected using a semi-structured interview technique with consecutive translation support. The transcribed interviews were analyzed using thematic analysis. In this context, 4 themes, 17 categories, and 34 subcategories were reached. When the psychological resilience and coping skills of the parents were analyzed, it was seen that the source was based on internal and external protective factors. These were diversified as religion, emotion regulation skills, acculturation; having children, family integrity, social support mechanism, being guided in the settlement process, similar language and religious beliefs, and employment. With leaving home behind and settling in, parents have entered a challenging period with risks for their psychological resilience. It is observed that longing for family ties increased and they frequently experienced various emotional difficulties and obstacles. The parenting approaches of the participants were reshaped with the settlement process. The parents prioritised the integration of their children and acted as a bridge between two cultures for their children. Their emphasis on children's education, psychosocial development, acculturation, language skills and building good relationships with them made the forced migrants parents proud of themselves. Finally, parents gave some suggestions to the newcomers. Based on the suggestions of the parents and the results of the study, recommendations for further research in this field, for practitioners and legislators are discussed.