Gestasyonel diyabet hastalarında santral retinal arter resistive indeksinin hedef organ hasarıyla ilişkisi
- Tez No: 874556
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji ve Nükleer Tıp, İç Hastalıkları, Obstetrics and Gynecology, Radiology and Nuclear Medicine, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Gestasyonel diabetes mellitus (GDM) tanılı gebelerde santral retinal arter (CRA) resistive indeksinin (RI) araştırılması ile mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlar için öncül bulguların saptanabileceğini ve yeni bir molekül olan endotel hasarı göstergesi olarak bahsedilen endokan seviyelerine eş zamanlı bakarak hedef organ hasarı için aralarındaki ilişkiyi ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız prospektif bir gözlemsel çalışma olarak tasarlanmış ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne başvuran GDM tanılı gebeler ve GDM tanısı olmayan gebeler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmaya alınan gebelerin doppler ultrasonografide sağ ve sol CRA RI ve endokan düzeylerine bakılmıştır. Hastaların yaşı, kaçıncı doğumu olduğu, abortus sayısı, önceki GDM öyküsü, GDM tedavisi için insülin kullanımı, vitamin replasmanı alması ve laboratuvar değerleri not edilerek; iki grubun tüm özellikleri ve sonuçları karşılaştırmalı olarak incelmiştir. Bulgular: Çalışmamıza toplam 87 gebe dahil edilmiştir. Hastaların 43'ü GDM tanısı alan gebelerden, 44'ü ise kontrol grubu olarak GDM tanısı almamış gebelerden oluşmaktadır. Çalışmaya dahil edilen 87 hastanın GDM tanısı dışında herhangi bir tanı almış hastalığı veya kullandığı ek ilacı yoktur. Çalışmadaki gebelerin ortalama yaşı 29,6±5,2 yıl ve ortanca gebelik haftası 32,0 hafta olarak bulunmuştur. Gestasyonel diyabeti olan ve olmayan gebeler karşılaştırıldığında; ileri yaş (p=0,01), daha önce gestasyonel diyabet öyküsü olması (p=0,003), düzenli vitamin replasmanı kullanımı (p=0,03), ALT'de yükseklik (p=0,005), HbA1c'de yükseklik (p=0,03) gestasyonel diyabeti olan gebelerde istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the central retinal artery (CRA) resistive index (RI) in pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM) to detect early signs of microvascular and macrovascular complications. Additionally, we aimed to evaluate the relationship between these indicators and the levels of endocan, a newly discussed molecule mentioned as an indicator of endothelial damage, simultaneously, to assess its association with target organ damage. Material and Methods: We conducted our study as a prospective observational study, comparing pregnant women diagnosed with GDM and those without GDM who presented to Ankara Bilkent City Hospital. We examined the resistive index (RI) of the right and left central retinal arteries using Doppler ultrasonography and the levels of endocan in the included patients. We recorded patients' age, history of previous GDM, parity, number of abortions, insulin use for GDM treatment, intake of vitamin replacement, and other laboratory values. Subsequently, we compared all characteristics and outcomes of the two groups. Results: A total of 87 pregnant women were included in our study, with 43 patients diagnosed with GDM and 44 serving as the control group, consisting of pregnant women without a diagnosis of GDM. None of the 87 patients included in the study had any other diagnosed illnesses or were using medication any conditions. The average age of the women in the study was 29.6 ± 5.2 years, and the median gestational week was 32.0 weeks. When comparing pregnant women with and without gestational diabetes, advanced age (p=0.01), a history of gestational diabetes (p=0.003), regular vitamin replacement use (p=0.03), elevated ALT (p=0.005), and elevated HbA1c (p=0.03) were found to be statistically and significantly higher in women with gestational diabetes.