Ratlarda parasetamol ile oluşturulan akut zehirlenmede kenevir tohumu yağının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of hemp seed oil on acute poisoning caused by paracetamol in rats
- Tez No: 874555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CİHAT ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Parasetamol, güvenirliği, etkinliği ve maliyet düşüklüğü ile en sık kullanılan ağrı kesici ve analjeziklerden bir tanesidir ve terapötik dozlarda güvenlidir Parasetamol (asetominofen) zehirlemmesi yaygın kullanımı ve kolay ulaşılması sebebiyle en sık bildirilen ve çalışılan intoksikasyonlardan biridir. Kenevir son yıllarda yapılan araştırmalar ve gelişmeler ışığında tedavi de kullanılabilecek bir bitki olmaya başlamıştır. Bu çalışmada her biri altı rat'tan oluşan 4 grup üzerinde 7 gün içerisinde gerçekleştirildi. Gruplar; Kontrol(K), Parasetamol(P), Kenevir tohumu yağı (KTY) ve Parasetamol+Kenevir tohumu yağı (P+KTY) olarak çalışıldı. Çalışma sonrasında rompun+ketalar anestezisi altında tüplere kan alındı. Comet analizi için 36 saat içerisinde kullanılmak üzere 0,2 ml EDTA' lı tüplere alınan kanlar +4oC'de saklandı. ALP, AST, ALT ölçümü için biyokimya tüplerine alınan kanlar, 4000 rpm de 10 dakika süresince +4oC'de santifüj edildi. Alınan kanlardan ALP, ALT, AST değerleri ile tam kandan Comet DNA hasar testi uygulandı. Parasetamol uygulaması ile tüm değerlerde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak fark olduğu görüldü. Sonuç olarak Parasetamol ile şekillenen toksisitenin, kenevir tohumu yağı ile azaltıldığı ancak kontrol grubuna yakın değerler sağlayamadığı tespit edildi. Kenevir tohumu yağının parasetamol zehirlenmesindeki etkiyi azalttığı ancak tam bir tedavi sağlamadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Paracetamol is one of the most commonly used painkillers and analgesics due to its safety, efficacy and low cost and is safe at therapeutic doses. Paracetamol (acetominophen) poisoning is one of the most frequently reported and studied intoxications due to its widespread use and easy access. Cannabis has started to be a plant that can be used in treatment in the light of recent research and developments. In this study, 4 groups of six rats each were studied for 7 days. Groups; Control (K), Paracetamol (P), Hemp seed oil (KTY) and Paracetamol + Hemp seed oil (P + KTY) were studied. After the study, blood was collected in tubes under rompun+ketalar anesthesia. Blood collected in 0.2 ml EDTA tubes to be used within 36 hours for Comet analysis was stored at +4oC. Blood taken into biochemistry tubes for ALP, AST, ALT measurement was centrifuged at 4000 rpm for 10 minutes at +4oC. ALP, ALT, AST values and Comet DNA damage test were performed in whole blood. It was observed that there was a statistical difference in all values with paracetamol administration compared to the control group. As a result, it was determined that the toxicity caused by paracetamol was reduced by hemp seed oil, but it could not provide values close to the control group. It was determined that hemp seed oil reduced the effect of paracetamol poisoning but did not provide a complete treatment.