Bilgi teknolojileriyle değişen örgüt yapılarında işgücünde arananyeni yetkinlikler: İşletme yöneticileri üzerine bir araştırma
New competencies required in the workforce in the changingorganizational structures with information technologies: A research on business managers
- Tez No: 874557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilgi teknolojilerinin çağın bir gerekliliği olarak benimsendiği günümüzde, yenilikler tüm alanlara olduğu gibi işletmelere de nüfuz ederek değişime zorlayıcı bir etki yaratmıştır. Dijitalleşmenin hızlı bir biçimde yaygınlaşması, örgüt yapılarını ve işgücünün niteliğini değiştirmektedir. Dijital süreçlerde ve araçlarda etkin olmak için yeterli beceri ve kapasiteye sahip olmak, iş gücünde aranan yeni özellikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada bilgi teknolojilerinin etkisiyle değişen örgüt yapılarında ortaya çıkan temel ve sosyal yetkinlik gereklilikleri ve yeni yetkinlik türleri anlatılarak işletmelerin personel istihdam ederken bekledikleri yetkinliklerle işe alım sürecinde potansiyel adaylarda bulunan yetkinliklerin örtüşmemesinden doğan problemler tartışılmıştır. Bu kapsamda Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde belirlenen 17 firma ile işe alım sürecinde yetkinlik bazlı beklentiler üzerine yapılan görüşmelerin sonuçları Türkiye'de ve Dünya'da istihdam ve yetkinlik konularını içeren güncel ve önemli raporlarla kıyaslanmış, ortaya konan bulgular, işletme sahiplerinin iş görenlerden beklentilerinin analitik düşünme, iletişim becerileri, problem çözme yeteneği, yaratıcılık, ekip içerisinde uyum, gelişimde süreklilik gibi yeni yetkinlikler olduğu, mevcut/aday iş görenlerin çoğunluğunun bu beklentiyi karşılayamadığını göstermektedir. Gelen başvurularda gerçek dışı bilgi beyanı, asılsız başvurular ve yetkinliklerin örtüşmemesi durumlarının yaşandığı, bu olumsuzlukların iş akışında aksamaya neden olduğu ve zaman kaybına yol açtığı vurgulanmıştır. Temel, bilişsel, fiziksel, sosyal ve teknolojik yetkinliklerin geliştirilmesi konusunda ise işbirliğine hazır olmaları, kurum içi eğitimleri desteklemeleri, işe alım süreç programlarını işletmede kullanmaya olumlu yaklaşımları, yeni yetkinlik süreçlerini işletmeye uyarlama konusunda istekli olduklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world where information technologies are adopted as a necessity of the age, innovations have created a compelling effect on change by penetrating businesses as well as all areas. The rapid spread of digitalization is changing organizational structures and the nature of the workforce. Having sufficient skills and capacity to be effective in digital processes and tools emerges as the new characteristics sought in the workforce. In this research, the basic and social competency requirements and new competency types that have emerged in organizational structures changing with the impact of information technologies are explained and the problems arising from the non-conformity between the competencies that businesses expect when employing personnel and the competencies found in potential candidates during the recruitment process are discussed. In this context, the results of the interviews conducted with 17 companies determined in Konya Organized Industrial Zone on the competency-based expectations during the recruitment process were compared with current and important reports covering employment and competency issues in Turkey and the World, and the findings revealed that the expectations of business owners from employees are new competencies such as analytical thinking, communication skills, problem-solving ability, creativity, harmony within the team, and continuity in development, and that the majority of current/candidate employees cannot meet these expectations. It was emphasized that in the incoming applications, unrealistic information declarations, unfounded applications, and non-matching competencies were experienced, and that these negativities caused disruptions in the workflow and caused loss of time. In terms of developing basic, cognitive, physical, social, and technological competencies, their readiness to cooperate, their support for in-house training, their positive approach to using recruitment process programs in the enterprise, and their willingness to adapt new competency processes to the enterprise revealed.