Üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilere yönelik geliştirilen Türkçe dersi yazma becerileri öğretim programının etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the Turkish lesson writing skills teaching curriculum developed for gifted and talented students
- Tez No: 874561
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL OĞUZ ER, DOÇ. DR. AHMET KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırmanın amacı, üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilere yönelik geliştirilen 4. sınıf Türkçe dersi yazma becerileri öğretim programının etkililiğinin değerlendirilmesidir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden biri olan gömülü desen kullanılmıştır. Örnekleme yöntemi olarak seçkisiz olmayan örnekleme yöntemleri arasında yer alan uygun örnekleme ve ölçüt örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinin bir bilim ve sanat merkezinde öğrenim görmekte olan 4. sınıf düzeyindeki üstün zekâlı ve yetenekli öğrenciler oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden deney grubu (n=17) ve kontrol grubu (n=17) olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Deney grubundaki öğrencilere geliştirilen yazma becerileri öğretim programı 15 hafta boyunca uygulanırken, kontrol grubundaki öğrenciler mevcut bilim ve sanat merkezi programını almaya devam etmişlerdir. Veri toplama aracı olarak yazma ürünlerini değerlendirme ölçeği, yazma kaygısı ölçeği, yazmaya yönelik tutum ölçeği, Torrance yaratıcı düşünme testi, Cornell eleştirel düşünme testi, görüşme formu ve yansıtıcı günlük kullanılmıştır. Deneysel işlemler kapsamında veriler 2022 yılının Eylül ayı ile 2023 yılının Ocak ayları arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz, Bağımsız Örneklemler t Testi, Tekrarlı Ölçümler İçin İki Faktörlü ANOVA ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nicel veriler kapsamında yazma becerileri öğretim programı uygulanan deney grubundaki öğrencilerin yazılı anlatım performanslarının geliştiği, yazma kaygılarının azaldığı, yazmaya yönelik tutumlarının arttığı, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerinin geliştiği belirlenmiştir. Nitel veriler kapsamında öğrencilerin yazma becerileri açısından bilişsel, duyuşsal ve psikomotor alanlarda geliştiği, metin türlerini öğrendiği, konuların öğrenci düzeyine ve ilgisine yönelik olduğu, konuların güncel olduğu, öğrenme ortamının öğrenciyi geliştirici nitelikte olduğu, etkinliklerin konularla ilişkili olduğu, etkinliklerin bir bütünlük içinde ilerlediği, etkinliklere ayrılan sürenin ve materyallerin yeterli olduğu, farklı yöntem ve tekniklerin kullanıldığı, düşünme becerilerinin etkinliklere entegre edildiği, değerlendirmede öz değerlendirme, akran değerlendirme, yansıtıcı günlük ve ön test-son test uygulamaları gibi farklı değerlendirme araçlarının kullanıldığı belirlenmiştir. Nicel ve nitel verilerden elde edilen sonuçların birbiriyle uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effectiveness of the fourth grade Turkish lesson writing skills curriculum developed for gifted and talented students. Embedded design, one of the mixed research methods, was used in the study. Convenience sampling and criterion sampling methods, which are among the non-random sampling methods, were used as sampling methods. The sample of the study consisted of fourth grade gifted and talented students studying in a science and art center of Ankara province. Two groups were formed from these students as experimental group (n=17) and control group (n=17). While the developed writing skills curriculum was applied to the students in the experimental group for 15 weeks, the students in the control group continued to receive the existing science and art center curriculum. As data collection tools, writing product evaluation scale, writing anxiety scale, attitude towards writing scale, Torrance test of creative thinking, Cornell critical thinking test, interview form and reflective diary were used. Within the scope of the experimental procedures, data were collected between September 2022 and January 2023. Descriptive analysis, Independent Samples t Test, Two-Way ANOVA for Repeated Measures and content analysis were used to analyze the data. Within the scope of the quantitative data obtained as a result of the research, it is determined that the students in the experimental group, to whom the writing skills curriculum is applied, have improved their written expression performance, their writing anxiety has decreased, their attitudes towards writing have increased, and their creative and critical thinking skills have improved. Within the scope of qualitative data, it is determined that the students have improved in cognitive, affective and psychomotor fields in terms of writing skills, they have learned text types, the subjects are related to student level and interest, the subjects are up-to-date, the learning environment is capable of developing students, the activities are related to the subjects, the activities are progressing in integrity, the time and materials allocated to the activities are sufficient, different methods and techniques are used, thinking skills are integrated into the activities, different evaluation tools such as self-evaluation, peer evaluation, reflective diary and pretest-posttest applications are used in evaluation. It is determined that the results obtained from quantitative and qualitative data are compatible with each other.