Bakır krom bor (CCB) ile emprenye edilen bazı fındık türü odunlarının toprakla temasta dayanıklılık değerlerinin incelenmesi
Investigation of the durability values of some hazelnut type woods impregnated with copper chrome boron(CCB) in contact with soil
- Tez No: 874562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM KARAHAN, PROF. DR. SELİM ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fındık bahçelerinde her yıl yapılan budama ve aralama kesimlerinde ortaya önemli miktarda taze sürgünler, genç ve yaşlı ağaççıklar ortaya çıkmaktadır. Bu fındık kesim atıklarından düzgün olanları az bulunmakla birlikte; yaygın olarak bahçe ve seralarda sırık olarak kullanılmaktadır. Geri kalan büyük kısmı da ancak yakacak olarak kullanılmaya elverişlidir. Hızlı büyüyen tür olması yanında doğal dayanıklılığının düşük olması nedeniyle hızlı çürüyerek beklentiyi karşılayamayan sırıklar her yıl değiştirilmek zorunda kalınmaktadır. Giresun yöresinden temin edilen 5 farklı fındık odun türünden hazırlanan 35x2x2 cm boyutlarındaki odun örnekleri CCB (Bakır Krom Bor) ile emprenye edilerek açık alan denemelerine tabi tutulmuştur. Bir yıl süre ile sebze bahçelerinde yarısına kadar gömülü olarak bekletilecek fındık odun örneklerinden altı ayda bir test örnekleri alınarak laboratuarda direnç değer testlerine tabi tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
Pruning and thinning in hazelnut orchards every year results in a significant amount of fresh shoots, young and old trees. Although decent hazelnut cutting wastes are rare; It is widely used as poles in gardens and greenhouses. The remaining part is only suitable for use as fuel. Despite being a fast-growing species, due to its low natural durability, poles that rot quickly and fail to meet expectations have to be replaced every year. Wood samples of 35x2x2 cm in size, prepared from 5 different hazelnut wood species obtained from Giresun region, were impregnated with CCB (Copper Chromium Boron) and subjected to open field trials. Test samples will be taken every six months from the hazelnut wood samples, which will be kept half buried in the vegetable gardens for a year, and will be subjected to resistance value tests in the laboratory.