2018-2022 yılları Adana yüksek güvenlikli adli psikiyatri olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of Adana high security forensic psychiatry cases in 2018-2022
- Tez No: 874563
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ÇEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İradi davranış gösteremeyecek düzeyde akıl hastalığı olan kişilerin işledikleri suçtan dolayı sorumlu tutulamayacağı hem eski hem de yeni Türk Ceza Kanunu'nda açıkça ortaya konmaktadır. Bu kişilerin hapis cezası almaları, yaptıkları eylemin anlamını anlamaları ve/veya ıslah olmaları açısından bir fayda sağlamayacaktır. Ceza kanununda koruma ve tedavi altına alınanların cezaevi koşullarında değil, sağlık ekibinin kontrolünde olmaları sağlanarak suç işlemelerinin engellenmesi ve tehlikeliliklerinin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Bu sebeple mahkemeler, söz konusu kişileri yüksek güvenlikli adli psikiyatri (YGAP) hastanelerine yönlendirmektedir. Bu noktadan yola çıkılarak bu çalışmada 2018-2022 yılları arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri kliniğinde ilgili suçlardan dolayı ceza ehliyeti bulunmayan; gözlem, koruma ve gözetim altına alınan kişilerin sosyodemografik özellikleri, psikiyatrik tanı ve suç profillerinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte bu kişiler arasında suç tekrarında bulunanların özellikleri daha yakından incelenecek şiddet davranışını tekrar etmelerinde rol oynayan risk faktörleri saptanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
It is clearly stated in both the old and the new Turkish Penal Code that people with mental illness cannot be held responsible for their crimes. It will not be beneficial for these people to be imprisoned in terms of understanding the meaning of their actions and/or correcting them. In the penal law, it is aimed to prevent committing crimes and to eliminate their“dangerousness”by ensuring that those who are under protection and treatment are under the control of the healthcare team, not in prison conditions. In addition, patients are evaluated by courts all over Turkey on whether there is criminal responsibility in judicial cases. From this point of view, in this study, between the years 2018-2022, Adana City Training and Research Hospital High Security Forensic Psychiatry clinic; It is aimed to create sociodemographic characteristics, psychiatric diagnosis and crime profiles of people who are under observation, protection and surveillance. In addition, the characteristics of those who repeat crimes will be examined more closely, and the risk factors that play a role in repetition of violent behavior will be tried to be determined.