Optimizing ready-mixed concrete transportation by a truck mixer routing model for concrete plants
Beton santralleri için bir transmikser rotalama modeli ile hazır beton taşımacılığının optimize edilmesi
  1. Tez No: 874566
  2. Yazar: OZAN AYKUT DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnşaat sektörünün temel yapı malzemelerinden olan hazır beton, santrallerde üretildikten sonra müşterilere transmikserler aracılığıyla taşınmaktadır. Transmikserlerin belirlenen zaman aralıklarında şantiyelere ulaşması inşaat projelerinin başarısı için hayati önem taşır. Bu çalışma hazır beton santrallerinin beton sevkiyatı verimliliğini arttırmaya yönelik bir transmikser rotalama modeli oluşturmayı ve uygun çözüm yöntemlerini sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada araç rotalama probleminin bir çeşidi olan kapasite kısıtlı ve zaman pencereli araç rotalama problemi kullanılarak, hazır beton taşıma operasyonlarına özgü kısıtlar da eklenerek, bir karma tam sayılı doğrusal programlama modeli oluşturulmuştur. Bu modelin amacı transmikserlerin katettiği toplam mesafeyi ve kullanılan toplam transmikser sayısını azaltarak, taşıma operasyonlarının maliyetini azaltmaktır. Model ilk olarak Gurobi Optimizer kullanılarak kesin çözüm yöntemleriyle ele alınmıştır. Fakat araç rotalama probleminin NP-zor sınıfında bulunması, müşteri sayısı arttıkça modelin karmaşıklığını arttırarak çözüm süresini uzatmıştır. Bu nedenle model, tabu arama ve en yakın komşu algoritmalarına dayalı sezgisel bir yöntemle çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar, Gurobi Optimizer'in makul bir hesaplama süresiyle 15 müşteriye ve 15 araca kadar optimal çözümler sağladığını, sezgisel yöntemin ise ortalama 3.39%'lık bir maliyet artışıyla hızlıca optimale yakın çözümler verdiğini göstermektedir. Bu çalışma, hazır beton firmalarına beton sevkiyatlarını geliştirmeleri için fikir verecektir.
Özet (Çeviri)
Ready-mixed concrete, an essential building material in the construction sector, is produced in concrete plants and subsequently transported to customers by truck mixers. It is vital that truck mixers arrive at building sites within specified time windows for the successful completion of construction projects. This study aims to develop a truck mixer routing model to increase the efficiency of concrete delivery operations in concrete plants and to propose suitable solution methods for the model. In this study, a mixed-integer linear programming model was developed, based on a variant of the vehicle routing problem known as the capacitated vehicle routing problem with time windows, by incorporating constraints specific to concrete transportation operations. The objective of the model is to reduce transportation costs by minimizing the total distance traveled by truck mixers and the total number of truck mixers used. The model was first addressed by exact solution methods in Gurobi Optimizer. Since the vehicle routing problem is classified as an NP-hard problem, the time complexity of the model increases with the number of customers, which leads to a longer computation time. Thus, the model was addressed by a heuristic method based on tabu search and nearest neighbour algorithms. The results show that Gurobi Optimizer provided optimal solutions for up to 15 customers and 15 vehicles within a reasonable computation time, whereas the proposed heuristic method quickly provided near-optimal solutions with a 3.39% cost increase on average. This study provides insights into optimizing concrete transportation for ready-mixed concrete companies.