Bruksizm modelinde matrix digital implantlar ve geleneksel implantların çene kemiğinde oluşturduğu gerilmelerin sonlu eleman analizi ile incelenmesi
Evaluation of the stresses occured in the jaw bone by matrix digital implants and conventional implants in bruxism model with finite element analysis
  1. Tez No: 874567
  2. Yazar: PARVIN JAFARGULIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA KOCAELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Giriş ve Amaç. Bruksizm ve dental implantlar arasındaki gerçek ilişki uzun süreli bir tartışma konusudur. Bruksizmin implant ve protetik restorasyonlarda oluşan komplikasyonlarla ilişkilendirilebilmesi için bruksizmin doğru şekilde tanımlanması ve teşhis edilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda, yeni ve daha çok dijital bir implant olan ve en büyük fark olarak, abutment bileşenine sahip olmayan implant konsepti ile geleneksel implant konseptinin özellikle bruksizm sonucu artmış oklüzal ve lateral kuvvetler altında kemik, implant ve bileşenleri ve protetik üstyapıda oluşturduğu gerilmeleri SEA yöntemi ile karşılıklı olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem. Çalışmamızda, yeni ve geleneksel implant konseptine sahip implantlar iki ayrı grup halinde, D3 kemik yapısı göz önünde bulundurularak, tasarlanan maksilla modellerinde ikinci küçük azı ve birinci büyük azı diş bölgesine konumlandırılmıştır. Bruksizm sırasında oluşan kuvvetleri temsil etmek için, modellerde belirlenen noktalardan oklüzal düzleme 90 derece açıyla 1000 N dikey ve oklüzal düzleme 30 derece açıyla 500 N oblik kuvvetler uygulanmıştır. Sonuçlar SEA yöntemi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular. Çalışmamızın bulgularına göre, yeni implant konsepti geleneksel implantla karşılaştırılabilir sonuçlar göstermiştir. Çalışmada, oklüzal ve özellikle de yıkıcı kuvvetler diye adlandırdığımız lateral kuvvetler sonucu, kortikal kemikte oluşan gerilimleri geleneksel konseptte olan implanta oranla azaltmış ve daha çok spongeoz kemik üzerine dağıtmıştır. Protetik üstyapı üzerinde oluşan gerilimlerin de geleneksel konsepte oranla daha az olduğu izlenmiştir. Ayrıca, yeni konseptin abutment içermemesi, implant vidasında geleneksel konsepte oranla, daha yüksek gerilim değeri izlenmesine sebep olmuştur. Sonuç. Bu tez çalışmasının sınırları içerisinde, yeni sunulan implant konsepti bruksizm hastalarında tercih edilebilir bir alternatif olarak görülmektedir. Ancak, bulgularımızın bilimsel açıdan değerlendirilebilmesi için daha kapsamlı çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The true relationship between bruxism and dental implants has been the subject of a long-standing debate. Bruxism needs to be accurately defined and diagnosed so that it can be associated with complications in implant and prosthetic restorations. The aim of this study is to evaluate the stresses in bone, implant and its components, and prosthetic superstructure under increased occlusal and lateral forces, especially as a result of bruxism, between the new and more digital implant concept, which does not have an abutment component as the biggest difference, and the traditional implant concept, using the SEA method. Materials and Methods: In our study, implants with new and conventional implant concepts were positioned in two different groups in the second premolar and first molar regions of the maxilla models designed considering the D3 bone structure. To simulate the forces generated during bruxism, vertical forces of 1000 N at an angle of 90 degrees to the occlusal plane and oblique forces of 500 N at an angle of 30 degrees to the occlusal plane were applied from the points determined in the models. The results were evaluated comparatively with the FEM method. Results. According to the findings of our study, the new implant concept showed comparable results to the conventional implant. In the study, the stresses on the cortical bone as a result of occlusal and especially lateral forces, which we call destructive forces, were reduced and distributed more on the spongeous bone compared to the implant with the conventional concept. It was also observed that the stresses on the prosthetic superstructure were less compared to the conventional concept. In addition, the new concept did not include an abutment, which resulted in a higher stress value on the implant screw compared to the conventional concept. Conclusion. Within the limits of this thesis, the newly presented implant concept seems to be a preferable alternative in bruxism patients. However, more comprehensive studies are required to evaluate our findings scientifically.