Depremin hisse senedi piyasası üzerindeki etkileri: 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş örneği
The effects of the earthquake on the stock market: The case of the 6 February 2023 Kahramanmaraş
  1. Tez No: 874577
  2. Yazar: MUSTAFA KORAY AKYÜZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE AKSOY KAVALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş Depreminin Borsa İstanbul (BIST) Hisse Senedi Piyasası Endeks getirileri üzerindeki etkileri olay etüdü yöntemi ile incelenmiştir. Analiz sonuçları depremin meydana geldiği gün BIST Sigorta endeksinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif, BIST Taş, Toprak endeksinde ise istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir anormal getiri oluştuğunu göstermiştir. Depremden sonraki 5 gün boyunca oluşan anormal getiriler incelendiğinde BIST Antalya, BIST Sigorta, BIST Spor endekslerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif, BIST Taş, Toprak endeksinde ise istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif kümülatif anormal getiriler görülmüştür. Depremden sonraki 10 gün boyunca oluşan anormal getiriler incelendiğinde ise BIST Antalya, BIST Sigorta, BIST İletişim, BIST Turizm, BIST Ulaştırma endekslerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif, BIST Taş, Toprak ve BIST Metal Ana endekslerinde ise istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif kümülatif anormal getiriler görülmüştür. Analiz sonuçları deprem günü ve devam eden 10 gün boyunca sigortacılık sektörünün depreme negatif, taş, toprak ve çimento sektörünün ise pozitif tepki verdiğini göstermiştir. Depremden sonraki 5 günde ise ana üretim ya da faaliyet merkezi Antalya şehrinde bulunan şirketlerin ve ertelenen maçlar nedeni ile futbol kulüplerinin hisse senetlerinin depremden negatif etkilendiği görülmüştür. Depremden sonraki 10 günde ise turizm, ulaştırma ve kesintisiz erişim sağlama konusunda göstermiş olduğu düşük performans ile iletişim sektöründeki hisse senetlerinin depremden negatif etkilendiği izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the Kahramanmaraş Earthquake dated February 6, 2023 on Borsa Istanbul (BIST) Stock Market Index returns are analyzed using the event study methodology. The results of the analysis showed that there was a statistically significant and negative abnormal return in BIST Insurance Index and a statistically significant and positive abnormal return in BIST Non-Metal Min. Product Index on the day of the earthquake. When the abnormal returns for 5 days after the earthquake were analyzed, statistically significant and negative cumulative abnormal returns were observed in BIST Antalya, BIST Insurance, BIST Sports Indices, and statistically significant and positive cumulative abnormal returns were observed in BIST Non-Metal Min. Product Index. When the abnormal returns for the 10 days after the earthquake are analyzed, statistically significant and negative cumulative abnormal returns were observed in BIST Antalya, BIST Insurance, BIST Telecommunication, BIST Tourism, BIST Transportation Indices, while statistically significant and positive cumulative abnormal returns were observed in BIST Non-Metal Min. Product and BIST Basic Metal Indices. The results of the analysis show that on the day of the earthquake and for the following 10 days, the insurance sector reacted negatively to the earthquake, while the stone, soil and cement sectors reacted positively. In the 5 days after the earthquake, the stocks of companies with their main production or activity center in Antalya and football clubs were negatively affected by the earthquake due to postponed matches. In the 10 days after the earthquake, stocks in tourism, transportation and telecommunication sectors were negatively affected by the earthquake due to their poor performance in providing uninterrupted access.