İşçilerin bilişim teknolojileri ile gözetiminden elde edilen verilerin delil niteliği ve iş sözleşmesine etkisi
The evidential value of the data obtained from supervision with the information technologies of employees and the effect of it on the labour contract
- Tez No: 874576
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MAKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İşverenler, işçilerin verimlilik ve performanslarını ölçme, işyerinde güvenliği sağlama ve kanuni yükümlülüklerini yerine getirme gibi amaçlarla işçilerini gözetlemektedir. İşverenlerin yönetim ve denetim hakkına dayanan gözetim faaliyetinde bilişim teknolojilerinden sıklıkla faydalanılmaktadır. İşçilerin gözetlenmesinde kullanılan sistemler, yüz tanıma sisteminden, internet ve e-posta kullanımı denetimine; kamera ile gözetimden küresel konumlama sistemine kadar oldukça çeşitli olabilmektedir. Söz konusu gözetimlerden elde edilen veriler çoğu zaman işçilerin kişisel verilerini oluşturmaktadır. Bilişim teknolojileri ile gözetimde bir yanda işverenin ekonomik menfaati varken diğer yanda işçilerin kişilik hakları, özel hayatlarının ve haberleşmelerinin gizliliği gibi temel insan hakları mevcuttur. Anılan veriler taraflarca iş sözleşmesinin feshine dayanak yapılabilmekte ve yargılamalarda delil olarak ileri sürülebilmektedir. Somut uyuşmazlıkların çözümünde yukarıda bahsedilen haklar arasında adil bir dengenin kurulması gerekir. Bu çalışmada bilişim teknolojileri ile gözetimin hukuki çerçevesi çizilmiş, gözetim çeşitleri açıklanmış, söz konusu verilerin hangi hallerde fesih sebebi yapılabileceği ve yargılamalarda hukuka uygun delil sayılarak hükme esas alınabileceği açıklanmıştır. Nihai olarak işçilerin hukuka aykırı gözetim faaliyetlerine karşı başvurabilecekleri yasal yollar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Employers monitor their workers for purposes such as measuring their productivity and performance, ensuring workplace safety, and fulfilling their legal obligations. Information technologies are frequently used in surveillance activities based on the employers' right to management and control. Systems used to monitor workers range from facial recognition systems to internet and e-mail usage monitoring; It can be quite diverse, from camera surveillance to global positioning system. The data obtained from such surveillance often constitutes the personal data of workers. While on the one hand, the employer has an economic interest in surveillance through information technologies, on the other hand, workers have fundamental human rights such as personal rights, confidentiality of their private lives and communications. The mentioned data can be used as a basis for the termination of the employment contract by the parties and can be put forward as evidence in trials. A fair balance must be established between the mentioned rights in resolving concrete disputes. In this study, the legal framework of surveillance with information technologies is drawn, the types of surveillance are explained, and it is explained in which cases the data in question can be considered as a reason for termination and can be taken as a basis for judgment as legal evidence in trials. Finally, legal remedies that workers can apply against unlawful surveillance activities are emphasized.