Gemilerde yaralı stabilitenin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation on damage stability of ships
- Tez No: 874588
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Denizcilik endüstrisi, deniz taşımacılığından açık deniz sanayilerine kadar geniş bir yelpazeye sahip olan, küresel ekonominin önemli bir sektörüdür. Gemilerin başarılı ve güvenli bir şekilde faaliyet göstermesi bu sektördeki temel gerekliliktir. Bu tez, hasar görmüş gemilerde stabiliteyi etkileyen faktörlerin derinlemesine bir analizini yapmaya odaklanmaktadır. Hasarlı bir gemi, geminin su geçirmez yapısının zarar gördüğü ve suyun gövde içi bölmelere sızmasına neden olduğu bir durumu ifade eder. Bu durum, geminin yüzme kabiliyetini azaltarak hem yolcu ve mürettebatın rahatlığını hem de yük ve ekipmanın güvenliğini olumsuz etkiler. Gemiler, sert hava koşulları, karaya oturma, çarpışmalar gibi çeşitli faktörlerden hasar alabilirler. Bir geminin hasara tepkisi, gemi özellikleri, sephiye kaybı miktarı, hasarın şekli ve konumu ve çevresel koşullar gibi değişkenlerden etkilenir. Bu çalışmada dalgaların, başlangıç stabilitesinin ve kompartıman yaralanmasının, gemilerin stabilitesi üzerindeki etkisini kapsamlı olarak değerlendirmek için bir dizi sayısal ve deneysel inceleme yapılmıştır. Deneysel incelemelerin birincil amacı, gemi gövdesinin hem sağlam hem de hasarlı durumlar için düzenli ve düzensiz dalga koşullarında farklı başlangıç stabiliteleri ile altı serbestlik dereceli hareket tepkilerini ölçmektir. Sayısal yöntemler kullanılarak ise düzenli dalga koşullarında sağlam durum için yapılan analizin deneysel sonuçlarla uyumu ve su alma sürecinin analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The maritime industry is an important sector of the global economy, covering a broad spectrum from sea transportation to offshore industries. In this sector, ensuring that ships operate successfully and safely is essential. This thesis delves into a comprehensive analysis of factors influencing stability on damaged ships. A damaged ship denotes a situation where its watertight integrity is breached, allowing water to seep into the vessel's compartments. This situation negatively impacts the comfort of both passengers and crew, as well as the safety of cargo and equipment. Ships can incur damage due to various reasons, such as severe weather conditions, grounding, or collisions. A ship's reaction to damage depends on factors like its attributes, the volume of water ingress, the nature and location of the damage, and surrounding environmental conditions. This thesis comprises both numerical and experimental studies to thoroughly evaluate waves, initial stability, and compartment damage's influence on ship stability. The primary goal of the experimental studies is to quantify the ship hull's motion responses in both intact and damaged conditions under regular and irregular wave patterns with varying initial stability statuses. Using numerical methods, the intact condition under regular wave conditions has been assessed for its agreement with experimental outcomes and the process of flooding has been analyzed.