Popüler kültür ürünü mangaların çocuğa görelik açısından incelenmesi: Death Note örneği
Investigation of popular culture product mangas in terms of relevance to children: Death Note example
  1. Tez No: 874589
  2. Yazar: MERVE VİRDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüz dünyasında yaşamımızın tamamını etkileyen popüler kültürün çocukları da dönüştürüp değiştirdiği yadsınamaz bir gerçektir. Çocuğun değişen bu dünyası okuduğu kitapları da etkilemiş, kitap tercihlerine yön vermiştir. Popüler kültür ürünü mangaların çocuğa görelik açısından incelenmesinin amaçlandığı bu çalışmada veri toplama aracı olarak 22 Türkçe öğretmenine Google Survey üzerinden 30 soruluk anket uygulanmıştır. Alınan görüşler neticesinde mangalar arasında kült sayılan ve yazıldığı zamandan itibaren her dönem okunan Death Note (Ölüm Defteri) mangasının ilk 10 cildi betimsel analiz modeliyle çocuğa görelik yönünden incelenmiştir. Çocuğa görelik ölçütlerinde Sever'in (2019) çalışmasında yer alan dış yapı, iç yapı ve temel eğitim ilkeleri baz alınmış; Death Note'ın ilk 10 cildi bu yönleriyle incelenmiştir. Death Note'ın ilk 10 cildi dış yapı özelliklerinden; kâğıt, boyut, harf, cilt-kapak, resim yönleriyle incelenmiştir. İç yapı özelliklerinde; konu, karakterler, dil ve anlatım, iletiler ve çevre unsurları incelenmiştir. Temel eğitim ilkelerinde ise 7 maddelik ölçüt kullanılmıştır. Light isimli bir gencin Ölüm Defteri'ni bulmasıyla başlayan mangada deftere yazılan isimler kalp krizi veya kaza sonucu ölmektedir. Konusu itibariyle çocuğa olumlu katkısı olmadığı tespit edilmiştir. Death Note Japon mangasının kâğıt ve boyut yönleriyle çocuğa uygun olduğu görülmüştür. İçerikte her harfin büyük yazılması çocuğun Türkçenin kurallarını doğru öğrenmesini engellemektedir. 10 cildin tamamında noktalama hataları tespit edilmiş ve deyim, ikileme, pekiştirme gibi söz varlığı unsurları yeteri kadar kullanılmamıştır. Death Note manganın kendine has özelliğinden dolayı büyük çoğunluğu çizimlerden oluşan bir kitaptır. Kullanılan çizimlere bakıldığında çocuğa uygun olmayan görseller bulunmaktadır. Aynı zamanda çizimler aracılığıyla dinî telkinlerde bulunulmuştur. Çizimlerde silah, intihar, idam sehpası ve ölümlerin sıklıkla kullanılması çocuğun olumsuz tutum ve davranışlar göstermesine sebep olabilecek yapıdadır. Örtük iletileri Japon siyasi, sosyal kültüründen izler taşımaktadır. Çoğunluğu resimlerden oluşan mangalar hızlı okunmaktadır bu nedenle bu türü ve popüler metinleri reddetmek yerine çocukların ihtiyaç ve zevkleri doğrultusunda içerik olarak değiştirilerek Türkçe eğitiminde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that popular culture, which affects all of our lives in today's world, has also transformed and changed children. This changing world of children has also affected the books they read and shaped their book preferences. In this study, which aims to examine popular culture product manga in terms of relevance to children, a 30-question questionnaire was applied to 22 Turkish teachers via Google Survey as a data collection tool. As a result of the opinions received, the first 10 volumes of the Death Note manga, which is considered a cult among manga and has been read in every period since it was written, were analyzed in terms of relevance to children with the descriptive analysis model. The external structure, internal structure and basic education principles in Sever's (2019) study were taken as the basis for the criteria of relevance to children; the first 10 volumes of Death Note were analyzed in these aspects. The first 10 volumes of Death Note were analyzed in terms of paper, size, lettering, binding-cover, and picture in terms of external structure. In terms of internal structure, the subject, characters, language and expression, messages and environmental elements were analyzed. In the basic education principles, a 7-item criterion was used. In the manga, which starts with a young man named Light finding the Death Note, the names written in the note die as a result of a heart attack or accident. It was determined that it did not contribute positively to the child in terms of its subject. Death Note Japanese manga was found to be suitable for children in terms of paper and size. The capitalization of each letter in the content prevents the child from learning the rules of Turkish correctly. In all 10 volumes, punctuation errors were detected and vocabulary elements such as idioms, doubling and reinforcement were not used sufficiently. Death Note is a book consisting mostly of drawings due to the unique characteristic of manga. When we look at the drawings used, there are visuals that are not suitable for children. At the same time, religious suggestions were made through the drawings. The frequent use of weapons, suicide, death row and death in the drawings may cause the child to show negative attitudes and behaviors. Implicit messages bear traces of Japanese political and social culture. Mangas, most of which consist mostly of illustrations, are read quickly, so it was concluded that instead of rejecting this genre and popular texts, they can be used in Turkish education by changing their content in line with the needs and tastes of children.