Ortaokul öğrencilerinin kesir başarısında öğretmenin kullandığı matematik dili ve öğrenci öz yeterliğin etkisi
The effect of the mathematics language used by the teacherand student self-efficacy on the fractional success of secondary school students
  1. Tez No: 874613
  2. Yazar: FURKAN ERTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin kesir başarısında öğretmenin kullandığı matematik dili ve öğrencilerin kesir öz yeterliliğin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma Türkiye'nin doğusundaki Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 3 farklı ortaokulda öğrenim gören gönüllü 106 ortaokul 6.sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışmanın verileri kesirler öz-yeterlik ölçeği testi, kesir öğretiminde matematiksel dil ölçeği ve kesirler başarı testi kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel ve kestirimsel istatistik yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Betimsel istatistik yöntemi kullanılarak verilerin özellikleri ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Kestirimsel istatistik yöntemiyle de örneklemden gelen verilerden yola çıkarak verilerle ilgili genellemelere ulaşılmıştır. Kestirimsel istatistik için korelasyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda kesir başarısı ile öğretmenin kullandığı matematik dilinin ve kesir başarısı ile öz yeterliğin anlamlı düzeyde ilişki belirlenmiştir. Ayrıca araştırma bulgularının, öz yeterliğin kesir başarısı üzerinde anlamlı etkisinin varlığı ve öz yeterlik ile öğretmenin kullandığı matematik dilin de öğrencilerin kesir başarısına anlamlı düzeyde etkisi olduğu tespiti vardır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of the mathematical language used by the teacher and the students' fraction self-efficacy on the fraction success of secondary school students. In the study, the relational research model, one of the quantitative research methods, was used. The study was conducted with 106 volunteer secondary school 6th grade students studying in 3 different secondary schools affiliated with the Bayburt Directorate of National Education in the east of Turkey. The data of the study were collected using the fractions self-efficacy scale test, the mathematical language scale in teaching fractions and the fractions achievement test. The collected data were analyzed using descriptive and predictive statistical methods. General information about the characteristics of the data was given using the descriptive statistics method. Using the predictive statistics method, generalizations about the data were reached based on the data from the sample. Correlation analysis was performed for predictive statistics. SPSS 22.0 package program was used to analyze the data. As a result of the analysis, a significant relationship was determined between fraction success and the mathematical language used by the teacher, and between fraction success and self-efficacy. In addition, research findings indicate that self-efficacy has a significant effect on fraction success, and that self-efficacy and the mathematical language used by the teacher also have a significant effect on students' fraction success.