İlahiyat Fakültesinde kadın akademisyen olmak: Eğitim ve çalışma koşulları üzerine bir inceleme
Being a female academic in the Faculty of Theology: A study on education and working conditions
- Tez No: 874658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı ilahiyat fakültelerinde çalışmakta olan kadın akademisyenlerin eğitim-öğretim faaliyetlerinde ve kariyer gelişim süreçlerinde karşılaştıkları durumları ve deneyimlerini ortaya koymaktır. Ayrıca kadın akademisyenlerin çalışma koşullarının akademik çalışmalarına, ailelerine, iletişim ve sosyal hayatlarına yansımalarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen kullanılmıştır. Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 10 kadın akademisyenin çalışma grubunu oluşturduğu araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler NVİVO Nitel Veri Analiz programı yardımıyla betimsel içerik analizine tabi tutularak çeşitli bulgular elde edilmiştir. Çalışmada kadın akademisyenlerin ilahiyat fakültesinde cinsiyet ayrımcılığı, mobbing, iltimas gibi kariyer engelleriyle karşılaştıkları; yapıları gereği iletişime açık kadın akademisyenlerin idare ve erkek akademisyenlerle üslup ve iletişime yönelik sorunlar yaşadıkları ve bazı erkek akademisyenlerin kadınlarla iletişim kurmadığı veya kısıtlı iletişim kurduğu; iş yükünün fazla olması sebebiyle bazılarının aileleriyle sorun yaşadığı ve kişisel zamanlarının olmadığı ancak kişisel zamanlarının azlığına rağmen bazı hobilere sahip akademisyenlerin de olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the situations and experiences of female academics working in the faculties of theology in their educational activities and career development processes. In addition, it was aimed to reveal the reflections of working conditions of female academics on their academic studies, families, communication and social lives. Phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used in the research. A semi-structured interview form was used as a data collection tool in the research, where 10 female academicians from Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Faculty of Theology and Selçuk University Faculty of Theology formed the study group. The obtained data were subjected to descriptive content analysis with the help of NVIVO Qualitative Data Analysis program and various findings were obtained. In the study, female academics encountered career obstacles such as gender discrimination, mobbing and favoritism in the faculty of theology; Female academics, who are open to communication by nature, experience style and communication problems with the administration and male academics, and some male academics do not communicate with women or have limited communication. It has been concluded that some of the female academics working at the faculty of theology have problems with their families and do not have personal time due to their high workload, but there are also academics who have some hobbies despite their lack of personal time.