E-STEM öğretmeye yönelik öz yeterlik ölçeği geliştirme ve geçerleme çalışması
Self-efficacy scale for teaching e-stem of the a development and validation study
  1. Tez No: 874659
  2. Yazar: AHMET KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı E-STEM Öğretmeye Yönelik Öğretmen Özyeterlik ölçeği geliştirmek ve geçerleme çalışması yapmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Öncelikle ölçek geliştirme sürecinde literatür taraması yapılarak temel ve ileri seviye E-STEM eğitimi alan 20 ortaokul öğretmeninden alınan açık uçlu cevaplar doğrultusunda 58 maddeden oluşan taslak versiyon hazırlanmıştır. Taslak ölçek, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar ili ve ilçelerinde görev yapan 250 matematik, fen bilimleri, bilişim teknolojileri ile teknoloji ve tasarım öğretmenlerine uygulanmıştır. Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik hesaplamaları için hem açımlayıcı (AFA) hem de doğrulayıcı faktör analizleri (DFA) gerçekleştirilmiştir. AFA analizi sonucunda 29 madde ölçekten çıkarılmıştır. Kalan 29 maddeye ait Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı 0.96 olarak hesaplanmıştır. AFA sonuçlarına göre taslak ölçeğin dört farklı faktörden oluşan bir yapı sergilediği belirlenmiş ve toplam varyans %70,7 olarak hesaplanmıştır. Ölçeği geçerlemek için ölçek daha önce AFA için uygulanan 250 öğretmenden farklı olarak yeni bir örneklem olan 250 matematik, fen bilimleri, teknoloji-tasarım ve bilişim öğretmenlerine yeniden uygulanarak doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. LISREL istatistiksel paket programıyla yapılan DFA analiz sonucu incelendiğinde χ2 /sd değeri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler incelendiğinde χ2 /sd değeri 2.76, RMSEA değeri ise 0,08 olarak bulunmuştur. Elde edilen değerlerin ölçeğin kabul edilebilir uyum indeksi arasında olduğu görülmüştür. Bu da geliştirilen“E-STEM Öğretmeye Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu ve ilgili ölçeğin öğretmenlerinin E-STEM öğretmeye yönelik öz yeterliklerini ölçmek amacıyla kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop and validate a Teacher Self-Efficacy Scale for Teaching E-STEM. Quantitative research method and survey model were used in the study. First of all, a draft version consisting of 58 items was prepared in line with the literature review in the scale development process and the answers received from 20 secondary school teachers who specialized as a result of Basic and Advanced E-STEM training. The draft scale was administered to 250 mathematics, science, technology-design and informatics teachers working in Afyonkarahisar province and its districts in the 2023-2024 academic year. Both exploratory and confirmatory factor analyses were conducted for the validity and reliability calculations of the scale. As a result of EFA analysis, 29 items were removed from the scale. The Cronbach's alpha internal consistency coefficient for the remaining 29 items was calculated as 0.96. According to the EFA results, it was determined that the draft scale exhibited a structure consisting of four different factors and the total variance was calculated as 70.7%. In order to validate the scale, the scale was reapplied to 250 mathematics, science, technology-design and informatics teachers, different from the 250 teachers who were previously applied for EFA, and confirmatory factor analysis was performed. When the results of the CFA analysis conducted with the LISREL package program were examined, the χ2 /sd value was calculated. When the obtained data were analyzed, the χ2 /sd value was found to be 2.76 and the RMSEA value was found to be 0.08. It was seen that the values obtained were between the acceptable fit index of the scale. It can be said that the developed“Self-Efficacy Scale for Teaching E-STEM”is a valid and reliable scale and can be used to measure teachers' E-STEM teaching self-efficacy.