Bölgesel patlatma tasarımı ve analizi yapabilen bir mobil uygulama yazılımının geliştirilmesi
Development of a mobile application software capable of regional blast design and analysis
- Tez No: 874692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Delme ve patlatma tekniklerindeki gelişmeler patlatma ile yapılan kazıların madencilik, inşaat gibi pek çok alanda yaygın olarak kullanılmasını sağlamıştır. Başarılı patlatma; en düşük maliyet ile istenilen parçalanma oranının elde edilebildiği, yer titreşimi, hava şoku ve kaya savrulması gibi çevresel etkileri en az olan patlatmadır. Patlatma işleminin verimliliği; kayanın özelliklerinin iyi bilinmesine ve buna uygun tasarımın yapılmasına bağlıdır. Bazı durumlarda patlatma tasarımının çeşitli etkenlere göre yenilenmesi gerekebilmektedir. Patlatma planlamacıları, saha üzerinde anlık olarak yeni tasarım yapacak zamanı bulamayabilmektedir. Gelişen teknolojiyle beraber akıllı telefon teknolojisi de hızla gelişmektedir. Akıllı telefonlar herkes tarafından ulaşılabilir birer cep bilgisayarı gibi kullanılmaktadır. Bu durum akıllı telefonları hızlı bir şekilde patlatma tasarımı yapabilmek, bu tasarımdan yola çıkılarak çevresel etkilerin önceden tahmin edilmesi ve bu tahminlere göre tasarımın yenilenebilmesi için iyi bir seçenek haline getirmektedir. Bu çalışmada birincil patlatma tasarımı yapabilen, bu tasarımdan yola çıkarak bölgesel olarak çevresel etki değerlendirmesi tahmini ve parça boyut dağılımı tahmini yapabilen, tüm bu sonuçları bir rapor haline getirebilen bir mobil uygulama yazılımı geliştirilmiştir. iRockBlast adı verilen bu uygulama Dart programlama dili kullanılarak Flutter çerçevesiyle inşa edilmiştir. Bu mobil uygulama iOS ve Android işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Bu uygulama patlatma tasarımı ve analizi hesaplamaları sırasında patlatma planlamacılarına kolaylık sağlayacak olup, yapılacak patlatmalardan istenilen sonuçların elde edilebilmesine rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
Developments in drilling and blasting techniques have led to widespread use of blasting in various fields such as mining and construction. Successful blasting is the one that achieves the desired fragmentation rate at the lowest cost with minimal environmental impacts such as ground vibration, air blast, and flyrock. The efficiency of the blasting process depends on a good understanding of the rock properties and the design tailored accordingly. In some cases, the blasting design may need to be revised based on various factors. Blast planners may not always have the time to make on-site adjustments to the design as needed. With advancing technology, smartphone technology is also rapidly evolving. Smartphones are being used as accessible pocket computers by everyone. This makes smartphones a good option for quickly designing blasting plans, predicting environmental impacts based on these designs, and revising the design accordingly if necessary. In this study, a mobile application software capable of primary blasting design, regional environmental impact assessment based on this design, and prediction of fragment size distribution was developed. The application, named iRockBlast, was built using the Dart programming language with Flutter framework. This mobile application can operate on iOS and Android operating systems. This application will facilitate blasting planners during blasting design and analysis calculations and will guide them to obtain the desired results from the blasting.