Motokuryelerde nervus medianus, ulnaris ve radialis'in sinir ileti hızlarının incelenmesi
Examination of nerve conduction velocities of medianus, ulnaris and radialis nerves in motocouriers
- Tez No: 874693
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Nöroloji, Anatomy, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Motokuryelik, uzun süreli motorsiklet kullanımını gerektiren ve bu nedenle çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen bir meslektir. Ergonomik olmayan sürüş koşulları, uzun süreli titreşim etkisi ve çevresel faktörler motosiklet sürücülerinde anatomik ve nörofizyolojik deformasyonlara neden olabilir. Çalışmamızın temel amacı; motokuryelerin n. medianus, n. ulnaris ve n. radialis'lerine ait EMG parametrelerini belirlemek ve olası sinir ileti değişimlerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza deney grubu olarak meslekte en az beş yılını doldurmuş 50 motokurye ve kontrol grubu olarak 50 gönüllü olmak üzere 100 erkek katılımcı dahil edilmiştir. Tüm olguların antropometrik ölçümleri (üst ekstremite, kol, ön kol, el ve parmakların uzunlukları ve çevreleri) alınarak dinamometre ile el kavrama kuvveti ölçülmüştür. Yüzeyel EMG ile n. medianus, n. ulnaris ve n. radilis'in koltukaltı, dirsek, dirsekaltı ve bilek bölgelerinden motor ve duyu amplitüd, latans ve sinir ileti hızları ölçülüp istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Kontrol ve deney grupları karşılaştırıldığında; deney grubunda sol ektremiteye ait n. medianus ve n. ulnaris duyu amplitüd verilerinde anlamlı düşüş belirlenmiştir (p˂0,05). Ayrıca; deney grubuna ait motor EMG ölçümlerinde sol n. radialis sinir ileti hızında anlamlı düşüş olduğu tespit edilmiştir (p˂0,05). Sonuç: Çalışmamız motokuryelerde uzun süreli motor kullanımının üst ekstremite sinir yapıları üzerinde belirgin nörofizyolojik değişikliklere yol açtığını göstermektedir. Özellikle; sol ekstremitede n. medianus ve n. ulnaris'in duyu amplitüd'lerinde ve n. radialis'in motor ileti hızında anlamlı düşüşler tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, motokuryelerin mesleki maruziyetinin nöroanatomik fonksiyonlar üzerinde olumsuz etkiler bıraktığını göstermektedir. Elde edilen bulguların, uzun süreli motosiklet kullanımı için ergonomik düzenlemelerin ve koruyucu stratejilerin geliştirilmesine katkı sunabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Object: Being a motorcycle courier is a profession that requires long-term use of motorcycles and can therefore cause various health problems. Non-ergonomic riding conditions, long-term vibration effects and environmental factors can cause anatomical and neurophysiological deformations in motorcycle riders. The primary objective of our study is to determine the EMG parameters of the nerve medianus, nerve ulnaris and nerve radialis in motorcycle couriers and to investigate potential changes in nerve conduction. Method: Our study included 100 male participants, 50 motorcycle couriers who had completed at least five years in the profession as the experimental group and 50 volunteers as the control group. Anthropometric measurements (lengths and circumferences of total upper extremities, arms, forearms, hands and fingers) were taken in all cases and hand claw strength was measured with a dynamometer. Motor and sensory amplitude, latency and nerve conduction velocities were measured and statistically evaluated with EMG from the axilla, forearm, elbow and wrist regions of nerve medianus, nerve ulnaris and nerve radilis. Results: When the control and experimental groups are compared; a significant decrease was determined in the nerve medianus and nerveulnaris sensory amplitude of the left extremity in the experimental group (p˂0.05). Moreover; it was determined that there was a significant decrease in the left nerve radialis nerves conduction velocity in the motor EMG measurements of the experimental group (p˂0.05). Conclusions: Our study shows that long-term motorcycling of motor couriers causes significant neurophysiological changes on the upper extremity nerves. In particular, significant decreases were detected in the sensory amplitudes of nerve medianus and nerve ulnaris and the motor conduction velocity of nerve radialis in the left extremity. These results show that occupational exposure of motorcycle drivers has negative effects on neuroanatomical functions. We are of the opinion that the findings obtained may contribute to the development of ergonomic regulations and protective strategies for long-term motorcycle use.