Endokannabinoid metabolizmasının inhibisyonunun alerjik solunum yolu inflamasyonunda yeni bir tedavi stratejisi olarak incelenmesi
Examination of endocannabinoids metabolism inhibition as a new target in the treatment of allergic airway inflammation
- Tez No: 874698
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT EMRAH BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Endokannabinoidler biyolojik olarak aktif kanabinoid yapısındaki endojen maddelerdir. Yıkımları esas olarak yağ asidi amid hidrolaz (FAAH) ve monoasilgliserol lipaz (MAGL) olmak üzere iki enzim tarafından gerçekleştirilir. Yapılan çalışmalar endokannabinoidlerinbronş hiperreaktivitesi ile ilişkili inflamatuar hava yolu hastalıkları için önemli bir hedef olabileceğini düşündürmektedir. Bu tez çalışmasında, kobaylarda deneysel alerjik hava yolu inflamasyonunda FAAH ve MAGL inhibitörü tedavilerinin etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla kobaylar ovalbumine duyarlı hale getirildikten sonra ovalbumin inhalasyonuna maruz bırakıldı. Bu kobaylarda FAAH inhibitörü URB597, MAGL inhibitörü JZL184 ve her iki enzimi de inhibe eden JZL195 tedavilerinin etkileri değerlendirildi. Ovalbumin uygulanması kobaylardan izole edilen trakea preparatlarında reaktivite artışı, bronkoalveolar lavaj (BAL) sıvısında IL-4, IL-13 ve eozinofil seviyelerinde artışı ve serumdaki IgE düzeylerinde artış ile karakterize eozinofilik pulmoner inflamasyon ve hava yollarında hiperreaktivite gelişmesine neden olmuştur. Bu protokol aynı zamanda akciğerlerde metabolomik profil üzerinde de değişikliklere neden olmuştur. URB597 tedavisi, sitokin üretimi ve inflamatuar hücre infiltrasyonu gibi inflamasyon belirteçlerini önlemiş, ancak hava yolu hiperreaktivitesini etkilemedi. JZL184 ve JZL195 tedavileri inflamasyon belirteçleri ile birlikte hiperreaktiviteyi de azaltabildi. Alerjen maruziyeti özellikle akciğerlerde glikolitik metabolizma ile ilişkilendirilen metabolitlerde bir artışa neden olmuştur. Bu artış, immün sistem hücrelerinin sayısının ve aktivasyonundaki artışa bağlı olabileceğini düşündürmektedir. Bulgularımız, FAAH ve MAGL inhibitörleri ile endokannabinoid metabolizmasının inhibisyonunun, alerjik inflamatuar hava yolu hastalıklarının tedavisi için değerlendirilebileceğini ve daha selektif etkiler için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Endocannabinoids are biologically active endogeneous substances with a cannabinoid structure. Their degradation is primarily carried out by two enzymes: fatty acid amide hydrolase (FAAH) and monoacylglycerol lipase (MAGL). It is suggested that endocannabinoids could be important targets for inflammatory airway diseases associated with bronchial hyperreactivity. In this thesis, the effects of FAAH and MAGL inhibitor treatments were investigated in experimental allergic airway inflammation in guinea pigs. For this purpose, guinea pigs were sensitized to ovalbumin and then exposed to ovalbumin inhalation. The effects of the FAAH inhibitor URB597, the MAGL inhibitor JZL184, and the dual FAAH/MAGL inhibitor JZL195 were evaluated in these guinea pigs. Ovalbumin administration led to eosinophilic pulmonary inflammation and airway hyperreactivity, characterized by increased reactivity in tracheal preparations isolated from the guinea pigs, elevated levels of IL-4, IL-13, and eosinophils in bronchoalveolar lavage (BAL) fluid, and increased serum IgE levels. This protocol also caused changes in the metabolomic profile in the lungs. URB597 treatment prevented markers of inflammation such as cytokine production and inflammatory cell infiltration but did not affect airway hyperreactivity. JZL184 and JZL195 treatments reduced both inflammatory markers and hyperreactivity. Allergen exposure specifically led to an increase in metabolites associated with glycolytic metabolism in the lungs, which may be linked to the increase in the number and activation of immune system cells. Our findings suggest that inhibition of endocannabinoid metabolism via FAAH and MAGL inhibitors could be considered for the treatment of allergic inflammatory airway diseases, and further studies are needed for more selective effects.