Migren hastalarında, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) yöntemiyle beyin hacim ölçümlerinin hesaplanması
Calculation of brain volume measurements by magnetic resonance imaging (MRI) in patients with migraine
- Tez No: 874702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER SUNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Migrende beyin hacim değişikliğinin hastalığın seyri ile ilişkili olabileceğini ve migren durumu ve ilerleyişi yönünden bir ayırıcı tanı aracı olarak kullanılabilir olup olmadığını araştırmaktır. Migren hastalarında D vitamini ve beyin hacim ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışma prospektif olarak yapılmış olup, çalışmaya Nöroloji polikliniğine başvuran 18-70 yaş arası migren tanılı 80 hasta ve migren tanısı olmayan 50 kişi olmak üzere 130 kişi katılmıştır. Bu kişilerden T1 ağırlıklı 3D MP-RAGE sekansı ile beyin MRG ve biyokimyasal kan tahlilleri istenmiştir. Görüntüler web tabanlı MRICloud programına yüklenmiştir. SPSS programı ile verilerin istatistikleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate whether brain volume change in migraine may be related to the course of the disease and whether it can be used as a differential diagnostic tool in terms of migraine status and progression. And to investigate the relationship between vitamin D and brain volume in migraine patients. Material and Method: This study was conducted prospectively and 130 people (80 patients aged 18-70 years with migraine and 50 people without migraine) who were admitted to the Neurology outpatient clinic participated in the study. Brain MRI with T1-weighted 3D MP-RAGE sequence and biochemical blood tests were requested from these individuals. Images were uploaded to the web-based MRICloud program. Data were statistically analyzed with SPSS program.