Auralı ve aurasız migren hastalarında ACE (I/D)- MTHFR C677T gen polimorfizmleri, matrix metalloproteinaz 9 gen ekspresyonu incelemeleri ve kranial manyetik rezonans görüntüleme korelasyonu
The ace ACE (I/D)- MTHFR C677T gene polymorphism, matrix metalloproteinase 9 gene expression and cranial magnetic resonance imaging correlation study in migraine patients with aura and without aura.
  1. Tez No: 267842
  2. Yazar: HALİL GÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Migren, nörolojik, gastrointestinal ve otonom değişikliklerin çeşitli şekillerde eşlik ettiği, dış uyaranlara karşı hassasiyetin arttığı, primer epizodik baş ağrısıdır. Migrenli hastalarda genetik, nörofizyolojik, radyolojik ve biyokimyasal incelemeler tanıyı doğrulamak, patofizyolojiye ışık tutmak ve tedavi seçeneklerini geliştirmek için gerekli yöntemlerdir.Bu çalışmada migren fizyopatolojisi ile ilgili olabilecek laboratuvar ve görüntüleme sonuçlarının ve olası genetik özelliklerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Auralı ve aurasız migren tanılı hastalarda MTHFR C677T polimorfizmi ve kan B12 vitamin- folik asid- homosistein düzeyi, ACE I/D gen polimorfizmi, matrix metalloproteinaz-9 (MMP-9) gen ekspresyonunun belirlenmesi, kranial MRG'de saptanan patolojik bulgularla korelasyonunun olup olmadığının belirlenmesi planlanmıştır.Çalışmamızda; auralı migren ve aurasız migren tanılı hastalar ve normal kontrol grubunda yaptığımız genetik incelemede; ACE I/D ? MTHFR C677T polimorfizmleri ve MMP-9 gen ekspresyonu açısından anlamlı fark saptanmamışdır. Kranial MRG incelemesinde ise, auralı migren tanılı grupta diğer gruplarla karşılaştırıldığında, serebral hiperintens lezyonlar (olası iskemik orijinli) anlamlı olarak daha yüksek oranda saptanmıştır.Sonuç olarak; auralı migren ön planda olmak üzere, migrenin sessiz serebral hiperintens, olası iskemik doğadaki lezyon açısından bağımsız bir risk faktörü olduğunu; aurasız migrenlilerde saptanan MRG lezyonlarının sessiz (klinik olarak aura bulgusu ortaya çıkarmayan) kortikal yayılan depresyon modelinin varlığını destekleyebileceğini; literatürdeki tartışmalı sonuçlarla elde ettiğimiz veriler birleştirildiğinde, MTHFR C677T- ACE I/D gen polimorfizminin ve MMP-9 gen ekspresyonunun migren patofizyolojisindeki yeri hakkında kesin sonuca varılamadığını; patofizyolojinin aydınlatılarak olası tıbbi ve gen tedavilerinin geliştirilebilmesi için daha geniş populasyonda çalışmalara ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Migrain is a primary episodic type headache in which sensibility to external stimulants are increased and accompany gastrointestinal and autonomic changes in different ways. In patients with migrain, in order to find out patophysiology and build up therapatic options the diagnosis should be confirmed with genetic, neurophysiologic, radiologic and biochemical investigations.The present study investigated laboratory and imaging features and potential genetic properties associated with migrain patophysiology. In migrenous patients with and without aura, we planned to determine MTHFR C677T polymorphism, blood B12 , folate and homocystein levels, ACE I/D gene polymorphism, matrix metalloproteinase-9 (MMP-9) gene expression in blood and assess their correletion with pathologic findings in cranial MRI.In our study we found no significant differences between genetic analysis of migrenous patients with and without aura and normal controls with respect to ACE I/D ? MTHFR C677T polymorphisms ve MMP-9 gene expressions. In MRI studies , however, cerebral hyperintens lesions (with probable ischemic etiology) are found significantly higher in migraine with aura group compared with the other groups.In conclusion, we suggest that migrain, especially migrain with aura, is an independent risk factor for silent cerebral hyperintense lesions with probable ischemic etiology and MRI lesions found in migrenous patients without aura can support silent (clinically with no aura symptom) cortical spreading depression model presence. Together with the controversial results in literature we could not reach an accurate conclusion about association of MTHFR C677T- ACE I/D gene polymorphism and MMP-9 gene expression and migraine pathopysiology. Thus, further studies on larger cohorts are needed in order to find out pathophysiology and build up medical and gene therapies.