Askeri araçlarda kullanılan motor ve şasi koruma bariyerlerinin topoloji metodu ile optimizasyonu üzerine örnek bir çalışma
A case study on the optimization of engine and chassis protection barriers used in military vehicles using thetopology method
  1. Tez No: 874728
  2. Yazar: EMRE CELAL GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EŞME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez, askeri araçlarda kullanılan motor ve şasi koruma bariyerlerinin topoloji optimizasyonu üzerine odaklanmaktadır. Farklı tasarım seçenekleri ve çarpışma analizleriyle elde edilen sonuçlar, topoloji metodolojisi kullanılarak bariyerlerin mekanik dayanıklılığı ile hafifliği arasında bir denge kurmayı amaçlamaktadır. Optimizasyon süreci, çeşitli tasarım parametrelerinin bariyerlerin performansına olan etkisini detaylı olarak değerlendirmiş ve bu çalışma, askeri araç koruma sistemlerinin tasarımında topoloji optimizasyonunun önemli faydalar sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Tez, deneysel veriler ve simülasyon sonuçlarıyla desteklenmiş, pratik uygulama için tasarım yönergeleri sunmuş ve savunma endüstrisi için yeni ve iyileştirilmiş koruma sistemleri geliştirme potansiyelini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the topology optimization of engine and chassis protection barriers used in military vehicles. The results obtained through different design options and collision analyses aim to strike a balance between the mechanical durability and lightweight of barriers using topology methodology. The optimization process meticulously evaluates the impact of various design parameters on barrier performance, highlighting the significant benefits of topology optimization in the design of military vehicle protection systems. Supported by experimental data and simulation results, the thesis provides design guidelines for practical implementation and underscores the potential for developing new and improved protection systems within the defense industry.