Hibrid elektrikli araç güç sisteminin simülasyonu
Hybrid electric vehicle power system simulation
- Tez No: 151330
- Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
HIBRİD ELEKTRİKLİ ARAÇ GÜÇ SİSTEMİNİN SIMÜLASYONU ÖZET Fosil yakıtlarının tükenmekte oluşu ve çevresel duyarlılığın artması, ulaşım araçlarında kullanılmak üzere alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi zorunluluğunu doğurmuştur. Sivil uygulamalarda otomobillerinin elektriksel güç ihtiyacının giderek artması ve askeri uygulamalarda geleceğin zırh ve silahlarının elektriksel sistemler olacağının göz önüne alınması, bu gereksinimlere temel hazırlamak üzere elektrikli araç fikrinin geliştirilmesine etken olmuştur. Enerji depolama sistemlerinin özgül enerjisinin fosil yakıtlanyla karşılaştırılamayacak kadar düşük olması, elektrikli araçların sürüş menzilini kısıtlamaktadır. Diğer bir sorun ise enerji depolama sistemleri tekrar şarj sürelerinin uzun oluşudur. Bu sorunlar hibrid elektrikli araç kavramıyla aşılmaya çalışılmaktadır. Hibrid elektrikli araçlar, güç sistemlerinde enerji depolama sistemleri dışında birden fazla farklı tür itici güç kaynağının, elektrik motoru, içten yanmalı motor ve gaz tribüni v.b., bulunduğu araçlardır. Her iki itici güç kaynağıda*aracı sürebileceği gibi, elektrik motorunun aracı ve içten yanmalı motorun bir generatörü sürdüğü uygulamalarda mevcuttur. Günümüzde prototip ve tasarım çalışmaları, maliyetlerin düşürülmesi ve tasarımın optimizasyonu hedeflenerek, matematiksel modelleme ve simülasyon yazılımları ile desteklenmektedir. Hibrid elektrikli araçlarda güç sisteminin kurulması, farklı kaynaklar arasında yük paylaşımına yönelik güç yönetim stratejilerinin belirlenmesi ve tasarımın optimizasyonu gibi konuların matematiksel yazılımlar ile incelenmesi önem taşımaktadır. Bu tez kapsamında öncelikle elektrik ve hibrid elektrikli araç kavramları tanımlanmış ve elektrikli araçlarda kullanılan alt sistemler incelenmiştir. Seri hibrid konfigürasyona sahip bir araca yönelik tasarım çalışmaları yürütülmüş, alt sistemlerin modelleri geliştirilmiş ve çeşitli sürüş çevrimlerinde simülasyonu yapılmıştır. Son olarak daha önce prototipi geliştirilmiş olan bir elektrikli araca yönelik performans simülasyonlan yapılmış ve sonuçlan deneysel sonuçlar ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
HYBRID ELECTRIC VEHICLE POWER SYSTEM SIMULATION SUMMARY Depleting fossil fuels and increasing environmental concerns have brought a necessity for developing alternative energy sources for transportation. Improving electrical power demands of civil vehicles and future electric armor and weapons for military forces have ignited electric vehicle idea. Compared with fossil fuels, low specific energy ratio of energy storage systems limits the range of electric vehicles. High recharging duration of energy storage systems is another problem. These drawbacks are tried to be overcome by hybrid electric vehicle concept. Hybrid electric vehicles are the ones having at least two different propellers, such as electric motor, internal combustion engine or gas tribune, beyond energy storage systems in their power architectures. As both propellers can drive the vehicle, electric vehicle may drive the vehicle and the internal combustion engine may drive a generator. To be able to decrease prototyping costs and optimize the design, today's research and development projects are supported by mathematical modeling and simulations software. Power system architecture design, determination of power flow management strategies and optimization of the design by mathematical software are very important. In the scope of this thesis, first electric and hybrid electric vehicle concepts have been introduced and subsystems have been investigated. Design studies for a series hybrid electric vehicle have been conducted, subsystem models have been developed and under different driving cycles, the vehicle has been simulated. Finally performance simulations of a vehicle have been done and the outputs have been compared with experimental results. XI