Alman ordoliberalizm: Wilhelm Röpke
German ordoliberalism Wilhelm Röpke
  1. Tez No: 874735
  2. Yazar: UMUT MURAT GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM KAAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı'ndan yenilgi ile ayrılan Almanya, ekonomi ve sosyal alanlarda birçok sorun ile başbaşa kalmıştır. Özellikle Nasyonal Sosyalist Partisi'nin başa geçmesi ve devamında Adolf Hitlerin Almanya'yı yönetme yetkisini eline alarak gerek iç politikada gerekse dış politikata katı ve agresif politika izlemesine neden olmuştur. Yaşanan bnu gelişmeler Alman ekonomisini düşüşe sürüklemiştir. Almanya'nın ekonomisinin tekrar güçlenmesinde ise“Ordoliberalizm”fikir akımının öne çıktığı görülmektedir. Ordoliberalizm fikir akımı, piyasa ekonomisinin işleyişini sağlamak ve sosyal adaleti temin etmek için devletin düzenleyici ve denetleyici bir rol üstlenmesi gerektiğini savunan bir ekonomik yaklaşımdır. Ordoliberalizm ideolojisinin doğmasında Freiburg Okulu kültürü ve burada görev yapan iktisatçılar etkili olmuştur. Freiburg çevresine sonradan katılan Wilhelm Röpke ise öne sürdüğü fikirler ve yazdığı eseler ile Ordoliberalizmin babası olarak anılmaktadır. Nasyonal Sosyalist Rejimi başından beri eleştiren Wilhelm Röpke Alman ekonomisinin kutuluşunu ordoliberalizm temellerine dayandırarak hayatı boyunca bunun için çalışmıştır. Eğitimcilik görevi elinden alındıktan sonra önce Türkiye sonra İsviçre'ye yerleşen Röpke, bu ülkelerden de Alman ekonomisini daha iyiye çıkarmak için çaba göstermiştir. İsviçre'de yaşadığı halde yazdığı kitaplar ve öne sürdüğü iktisadi yorumlar derin etkiler yaratmıştır. Ordoliberalizm ekonomi fikir akımı ile“Alman Ekonomik Mucizesi”ni gerçekleştiren Almanya kısa sürede toparlanarak üretim alanında gelişmeler göstermiştir. Bunun neticesinde ise Almanya refeha kavuşmuş aynı zamanda küresel anlamda da güçlü bir ekonomiye sahip olmuştur. Bu çalışmanın amacı Ordoliberalizm fikir akımını dönemin Almanyası kapsamında inceleyerek Wilheml Röpke'nin Ordoliberalizm fikir akımındaki önemi ve çalışmalarını ortaya koymaktır. Çalışmanın sonucunda Almanya'nın ekonomi olarak nasıl çöküşe gittiği, hangi ekonomi politikalar uygulandığı ve yeniden ekonominin yükselişinin nasıl olduğu ana hatlarıyla incelenmiştir. Aynı zamanda Ordoliberalizm fikir akımının ekonomiye olan etkileri ile Wilhelm Röpke'nin bu fikir akımındaki yeri ve yaptığı çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Germany, after being defeated in both World War I and World War II, faced numerous economic and social problems. The rise of the National Socialist Party and Adolf Hitler's subsequent control of Germany led to aggressive and stringent policies both domestically and internationally, causing the German economy to plummet. The resurgence of Germany's economy is notably attributed to the emergence of the“Ordoliberalism”school of thought. Ordoliberalism advocates for a market economy where the state assumes a regulatory and supervisory role to ensure the proper functioning of the market and social justice. The development of the Ordoliberalism ideology was significantly influenced by the culture of the Freiburg School and the economists associated with it. Wilhelm Röpke, who later joined the Freiburg circle, is often regarded as the father of Ordoliberalism due to his ideas and writings. A consistent critic of the National Socialist regime, Wilhelm Röpke dedicated his life to the belief that the salvation of the German economy lay in the principles of Ordoliberalism. After being stripped of his teaching position, Röpke relocated first to Türkiye and then to Switzerland, where he continued his efforts to improve the German economy. Despite living in Switzerland, his books and economic commentaries had a profound impact. The implementation of Ordoliberalism was crucial in achieving the“German Economic Miracle,”allowing Germany to quickly recover and make significant advancements in production. As a result, Germany not only attained prosperity but also established a strong global economic presence. This study aims to examine the Ordoliberalism school of thought within the context of Germany during this period, highlighting Wilhelm Röpke's significance and contributions to this ideology. The study concludes by outlining the economic downfall of Germany, the economic policies applied, and the subsequent economic revival. Additionally, the effects of Ordoliberalism on the economy and Wilhelm Röpke's role and contributions to this economic ideology are thoroughly examined.