Balıkesir Postası Gazetesi'nde edebi ve kültürel hareketlilik: 1943-1953
Literary and cultural movement in Balıkesir Postası Newspaper: 1943-1953
  1. Tez No: 874748
  2. Yazar: EMRE AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇONOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
Balıkesir Postası gazetesi 1 Ocak 1943 tarihinde Balıkesir'de yayın hayatına başlamış olan günlük siyasî bir gazetedir. 1943 yılında yayın hayatına başlayan gazete 1980 yılına kadar yayın hayatına devam etmiştir. Gazete, uzun yıllar Balıkesir Türkpazarında basılmıştır. Hazırlanan çalışmada 1943-1953 yılları arasındaki edebî, sosyal ve kültürel ortam incelenmiştir. Gazete, her ne kadar günlük siyasî halk gazetesi olarak çıkarılmaya başlanmış olsa da içerik olarak yelpazesi çok geniştir. Siyaset, sanat, sağlık, spor, ekonomi, eğitim gibi pek çok alanda ön plana çıkmayı başarmıştır. Balıkesir Postası gazetesinin yerel basın tarihindeki işlevi ve önemi ele alınmaya çalışılmış ve ele alınan yıllarda basın tarihine ve edebiyata katkısı gözler önüne serilmiştir. Gazete ilk yıllarında CHP'ye yakın bir politika izlemişken ilerleyen süreçte Demokrat Parti cephesine yaklaşmıştır. Devam eden siyasî süreçlerde değişimlerle birlikte elbette sanat, ekonomi ve yazar kadroları da çalışmada yerini almıştır. Balıkesir Postası gazetesinin yayın hayatı ve yayın politikası, kimlik bilgileri, yazılarının çokluğu ve niteliklerinin kalitesiyle ön plana çıkan yazarların yazılarının ve yazar kadrosunun sistematik indeksi yapılmıştır. Hazırlanan indeksin sayı sıralamasına bakıldığında yer yer kaymalar ve atlamalar görülebilmektedir. Bunun sebebi gazete basımı esnasında yapılan hatalar veya unutularak atlanılan sayılardır. İndeks yapılırken arama kolaylığı açısından gazete basımında nasıl numaralandırıldıysa ona mutabık kalınmıştır. Sonuç olarak yapılan araştırma ile gazetedeki edebî ve kültürel içerikli yazılar tespit edilmiş ve sistematik indeksi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Balıkesir Postası newspaper is a daily political newspaper that started publishing in Balıkesir on January 1, 1943. The newspaper, which started its publication life in 1943, continued its publication life until 1980. The newspaper was printed in Balıkesir Turkish market for many years. In the prepared study, the political, literary and cultural environment between 1943 and 1953 was examined. Although the newspaper started to be published as a daily political public newspaper, its range of content is very wide. It has managed to come to the fore in many fields such as politics, art, health, sports, economy and education. The function and importance of Balıkesir Postası newspaper in the history of the local press has been tried to be discussed and its contribution to press history and literature in the years discussed has been revealed. While the newspaper had a policy approach that followed the CHP line in its early years, it approached the Democratic Party front in the following period. Along with the changes in the political processes, art, economy and writer staff have also had their share. A systematic index of the articles and writer staff of the writers who stand out with the publishing life and publishing policy of Balıkesir Postası newspaper, their identity information, the abundance of their articles and the quality of their qualifications has been made. When looking at the numerical continuity of the prepared index, occasional shifts and omissions can be seen. The reason for this is mistakes made during newspaper printing or numbers forgotten and skipped. While making the index, the numbering of the newspaper was agreed upon for ease of search. As a result, with the research carried out, literary and cultural articles in the newspaper were identified and systematically indexed.