1980 sonrasında bireyselleşme sürecinin ekonomik ve toplumsal değişim süreçleri üzerinden analizi
Analysis of the individualization process after 1980 through the processes of economic and social change
- Tez No: 874749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER MUMYAKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, bireyselleşme olgusunun Türkiye'deki toplumsal ve ekonomik yapı üzerindeki etkilerini anlamayı ve bu etkilerin temel dinamiklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede bireyselleşme süreci modernleşme, köyden kente göç, teknolojik gelişmeler, küreselleşme ve ekonomi politikaları gibi toplumsal değişimi etkileyen parametreler üzerinden ele alınmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda 1980 sonrasında Türkiye'de bireyselleşme sürecinin, toplumsal değişim dinamikleri ve ekonomi politikaları üzerinden analizi için bireyselleşme olgusunun geçirdiği evrimin anlaşılabilmesine yönelik olarak nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat tekniği ile 1980'li yılları hatırlayıp yorumlayabilecek 60 yaş ve üzerindeki 30 kişi ile görüşmeler yapılmış, katılımcıların düşünce ve gözlemleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre bireyselleşmenin ekonomi ve toplumsal değişim süreçleri ile sıkı sıkıya bir ilişki içerisinde olduğu; siyaset, modernleşme, küreselleşme ve diğer dinamiklerin bireyselleşme sürecini tetikleyip, yoğunlaştırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the effects of individualization on the social and economic structure in Turkey and to reveal the basic dynamics of these effects. In this context, the individualization process has been tried to be handled through parameters that affect social change such as modernization, migration from village to city, technological developments, globalization and economic policies. In this context, interviews were conducted with 30 people aged 60 and over who could remember and interpret the 1980s with the in-depth interview technique, one of the qualitative research methods, in order to understand the evolution of the individualization phenomenon in order to analyze the individualization process in Turkey after 1980 through social change dynamics and economic policies, and the thoughts and observations of the participants were analyzed. According to the findings, individualization is closely related to the economy and social change processes; It has been observed that politics, modernization, globalization and other dynamics trigger and intensify the individualization process.