Cahiliye ve Hz. Peygamber Dönemi'nde Hevâzin Kabilesi
D̲j̲āhiliyya and the tribe of Hawāzin during the Prophet's Prophethood
  1. Tez No: 874747
  2. Yazar: MUHAMMED YASİN DOLAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
“Cahiliye ve Hz. Peygamber Dönemi'nde Hevâzin Kabilesi”adlı çalışmamızda belirlenen dönem içinde öncelikle kabilenin soyu, alt kolları, yaşadığı coğrafya, cahiliye ve Hz. Peygamber (as) Dönemi'ndeki siyasi olayları, kabilenin ekonomik, kültürel ve dinî yapısı incelenmiştir. Kabileye mensup önemli şahsiyetler kabilenin yaşadığı coğrafyalarda bulunan diğer kabileler ile olan ilişkileri ve diğer siyasi faaliyetleri incelenmiştir. İlk vahiyle beraber Hevâzin kabilesinin İslâm'a ve Hz. Peygamber'e karşı olan tutumu ve tutumunun altında yatan sebeplere değinilmiştir. Yine çalışmamızda İslâm Tarihi'nde Hevâzin kabilesi ile yapılıp önemli bir yere sahip olan Huneyn Savaşı incelenmiş ve akabinde Hevâzin kabilesinin İslâmlaşma sürecine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study titled“D̲j̲āhiliyya and the tribe of Hawāzin during the Prophet's Prophethood”the tribe's lineage, sub-branches, geography, political events in the D̲j̲āhiliyya and Prophet (Phub) periods, the economic, cultural and religious structure of the tribe were examined. The important personalities of the tribe, its relations with other tribes in the geographical areas where the tribe lived and other political activities were analyzed. With the first revelation, the attitude of the Hawāzin tribe towards Islam and the Prophet (Phub) and the reasons underlying this attitude were mentioned. Again in our study, the Battle of Hunayn, which has an important place in the history of the Hawāzin tribe and Islamic History, was examined and then the Islamization process of the Hawāzin tribe was included.