1244-1246-1247-1249 ve 1251 numaralı Ayazmend nüfus defterlerinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Population Books No. 1244-1246-1247-1249 and 1251
  1. Tez No: 874765
  2. Yazar: CANSU ELCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ZİYA TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Osmanlı Devleti büyük bir cihan devletidir. Bunun neticesinde devlet, elinde bulunan araziler, ürünler ve hayvanlar için belirli sayımlar yapmak durumunda kalmıştır. Bu sayımlara öncelikle Tahrir Defterleri ile başlanmış devamında Avarız ve Temettuat Defterleri ile kayıt altına alınmıştır. Başlangıçta askere gidecek nüfus ve vergilerin tespiti ihtiyacı sadece erkek nüfusun sayımı ile birlikte Nüfus Defterlerinin oluşumunu sağlamıştır. Fakat sadece erkek nüfusun sayılması o yöredeki halk hakkında kesin sonuçlara ulaşmayı mümkün kılmamaktadır. 1831 yılında sultan II. Mahmud zamanında modern anlamda ilk nüfus sayımı gerçekleşmiştir. Bu bağlamda gerçekleştirilen sayımlar ile daha detaylı bilgilere ulaşmak mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire is a great world state. Therefore, the state had to conduct some censuses for the lands, products and animals in its possession. These censuses were first started with the Tahrir Books and then recorded in the Avarız and Temettuat Books. In the beginning, the need to determine the population to be conscripted to the army and the taxes led to the formation of Population Books with the census of only the male population. However, counting only the male population does not make it possible to reach definitive conclusions about the people in that region. In 1831, during the reign of Sultan Mahmud II, the first census in the modern sense was organized. With the censuses carried out in this context, it was possible to reach more detailed information.