Kesitlerin kayması ve eksenin uzaması da gözönüne alınarak düzleminde yüklü parabolik eksenli çubuk. Başlangıç değerleri yöntemiyle hesabı
The Initial values method of the parabolic bars considering the shear force and normal force for in plane loading
- Tez No: 101479
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REHA ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
KESİTLERİN KAYMASI VE EKSENİN UZAMASI DA GÖZÖNÜNE ALINARAK DÜZLEMİNDE YÜKLÜ PARABOLİK EKSENLİ ÇUBUKLARIN BAŞLANGIÇ DEĞERLERİ YÖNTEMİYLE HESABI ÖZET Bu çalışmada çubuk adı verilen, yüklemeleri çubuk düzlemi içinde olan, parabol eksenli, değişken enkesitli cisimlerin dış tesir altındaki davranışları incelenmiştir. Kesit tesirleri ve yerdeğiştirmeler tüm çubuk boyunca hesap lanmıştır. Çubuğun yapıldığı malzemenin elastik, homojen ve izotrop olduğu kabul edilecektir. Çubuk adını verdiğimiz cismin enine olan iki boyutunun da çubuk uzunluğu ve eğrilikler yanında çok küçük olduğu kabul edilmiştir. Eksen eğrisi bir düzlem içinde olan çubuklara düzlemsel çubuklar adı verilir. Bu çubuklarda burulma r = 0 veya binormal birim vektör (b = sabit) doğrul tu itibariyle de sabittir. Burada hesap edilmesi gereken T, M iç kuvvetlerle U, Ü, gibi yer değiştirme, dönme olmak üzere 4 vektör vardır, hesaplar skaler denklem lerden yürütülmek istenirse 12 denklemden oluşan diferansiyel den klem sistemi ile karşılaşılır. Ancak düzlemi içerisinde yüklü ya da düzlemine dik yüklü çubuklar için bu denklem sistemi 6 denkleme indirgenebilinir [1], [2]- [3] de iki mafsallı ve tek yükle yüklü parabolik kemer ayrıntılı olarak çözül müştür. Ancak kayma etkisi ve normal kuvvet bu çalışmada ihmal edilmiştir. Bu çalışmada aynı problem kayma etkisi ve normal kuvvetin etkisi gözönüne alınarak incelenmiştir. Bu etkilerin ihmal edilmesi durumunda sonuçlar [3] ile çakışmaktadır. Çubuğun başlangıçtaki yerdeğiştirmelerinin ve kesit tesirlerinin bilinmesi ha linde tüm çubuk boyunca yerdeğiştirmelerin ve kesit tesirlerinin analitik olarak hesaplanabilmesini sağlayan Başlangıç Değerleri Yöntemi, Mathe- matica programının da kullanılmasıyla çok çabuk ve kolay çözümler elde edilmesine yardımcı olmuştur. Bu yöntemde problemin hiperstatiklik dere cesinin yüksek olması ilave bir zorluk getirmez. Önce eksen eğrisi parabol olan çubukta kayma etkisi ve normal kuvvetin etkisi de gözönüne alınması durumunda Taşıma matrisi elde edilmiş ve bu matrisin tersi de verilmiştir. Bu çalışmada eğrisi parabol olan değişken enkesitli çubuğa ait örnek bir problem /// = 0.1 ve f/l = 0.2 için parametrelerin çeşitli değerleri için ayrıntılı olarak Taşıma Matrisi yardımıyla teğet ve normal doğrultusundaki yerdeğiştirmeler, binormal doğrultusundaki dönme ve kesit tesiri bileşenleri analitik olarak elde edilmiştir. Burada / çubuk eksen eğrisinin oku, l ise açık lıktır. Bulunan analitik çözümler oldukça uzun olup pratikte kullanılmaları ivoldukça zordur. Bu nedenle boyutsuz değişkenler cinsinden yaklaşık fonksiy onlar üretilmiştir. Daha sonra kesin ve yaklaşık çözümlere ait diyagram lar verilmiştir. Bu diyagramlardan da görülebileceği gibi, kesin ve yaklaşık fonksiyonlar hemen hemen çakışmaktadır. Çalışma boyunca Mathematica, MikTeX, Designer, Derive programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE INITIAL VALUES METHOD OF THE PARABOLIC BARS CONSIDERING THE SHEAR FORCE AND NORMAL FORCE FOR IN-PLANE LOADING SUMMARY In this work the carry-over matrices of plane curved bars have been obtained. As is well-known the 12 x 12 carry-over matrices of plane rods may be seper- ated into two 6x6 matrices. One of these matrices is for the coplanar forces; the other is for the forces perpendicular to the plane. The main equations for in-plane loading are (see [2], [3], [5], [8]) 1 dut un Tt - = 0 (1) p() = ( sin(y>)) p0 (9 + cos(2 y)) sec(y>) p03 tan(tp)4 + 240^ (25) t / x = O cos(y) - log(cos(y)) sin(y)) Po (-(y? cos(y)) + sin(y) + log(cos(y?)) sin(y>)) p0 c*o (7 + cos(2 y?)) sec(y) p03 tan(y>)3 48 Ao ( j ix +tx()=0 (46) W) = 0 (47) W) = 0 (48) tM = ^^ (49) Us(